ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնը դետեմբերի 22-ին հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հաստատել տարածաշրջանում կարգավորման տարբեր ասպետկների շուրջ համակարգումը շարունակելու փոխադարձ պատրաստակամությունը։ Այդ մասին տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«ՌԴ նախագահը նշել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում կայունանում է, իսկ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածությոններն ընդհանուր առմամբ հետևողականորեն կատարվում են։ Նշվել է ռուս խաղաղապահների հաջող աշխատանքը, որոնք Բաքվի և Երևանի խնդրանքով ապահովում են հրադադարի պահպանումն ու քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը։ Կողմերը հաստատել են ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտներում համակարգումը շարունակելու պատրաստակամությունը, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հատկապես ակտուալ են համարվել փախստականների վերադարձի, ենթակառուցվածքների վերականգնման հետ կապված հումանիտար հարցերը, կրոնական և մշակութային հուշարձանների պահպանումը, մասնավորապես, Հումանիտար արձագանքման միջազգային կենտրոնի գծով։

Russian President Vladimir Putin and his French counterpart Emmanuel Macron discussed the situation around Nagorno-Karabakh in detail and confirmed their mutual readiness to continue the coordination on various aspects of the peaceful settlement, Kremlin press service said Tuesday, December 22.
"Russian President underscored that the situation in the region is stabilizing, and the November 9 agreements, achieved by the presidents of Russia, Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia – are generally being complied with. The sides noted a successful work of the Russian peacekeepers, who ensure the ceasefire and the safety of civilians under the request of Baku and Yerevan. The sides confirmed mutual readiness for further coordination on various aspects of the settlement in Nagorno-Karabakh, within the OSCE Minsk Group in particular," the press service said, according to TASS.
Humanitarian problems, connected to the repatriation of refugees, restoration of infrastructure, preservation of religious and cultural memorials were named as the most pressing issues.
Previously, the two leaders discussed the situation in Nagorno-Karabakh on November 16. At that time, Putin told his French counterpart about the stabilization of situation in Karabakh and the deployment of a peacekeeping contingent in the region.