Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) ռեկտորի պաշտոնում Դիանա Գալոյանի ընտրության արդյունքները հաստատվել են: Կառավարության որոշումը հրապարակվել է e-gov.am կայքում:
Կառավարությունը դեկտեմբերի 17-ի նիստում չէր հաստատել բուհի ռեկտորի պաշտոնում նրա ընտրության արդյունքները։ Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի առաջարկությամբ հարցը հանվել էր օրակարգից՝ այն ևս մեկ անգամ քննարկելու:
Ըստ որոշման, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը պետք է օրենքով սահմանված կարգով Դիանա Գալոյանի հետ կնքի աշխատանքային պայմանագիր` 5 տարի ժամկետով:
Դիանա Գալոյանը ռեկտորի պաշտոնին փոխարինել էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանին, որը պաշտոնից ազատվել էր դոկտորական ատենախոսության մեջ առկա խնդիրների՝ «գրագողության» պատճառով։
Մայիսի 14-ին ԲՈԿ ղեկավար Գոգյանը խոսել էր ՀՊՏՀ ռեկտոր Գալոյանի գիտական աշխատանքի խնդիրներից՝ նշելով, որ նա պաշտոնը զբաղեցնում է կապերի միջոցով։ Մամուլում նաև տեղեկություն էր շրջանառվել, թե ՀՊՏՀ ռեկտոր Գալոյանի հետ մտերիմ հարաբերություններ ունեցող փոխնախարար Գրիշա Թամրազյանը բացատրություն էր պահանջել Գոգյանից։

23 Декабрь 2020 - 14:26 AMT
Правительство Армении утвердило Диану Галоян в должности ректора Государственного экономического университета РА.
Этот вопрос был в повестке заседания кабмина 17 декабря, но тогда утверждение не состоялось, и вопрос был отложен.
Согласно постановлению, министр образования, науки, культуры и спорта РА должен заключить трудовой договор с Дианой Галоян сроком на 5 лет в соответствии с законом.
Ранее Высшая аттестационная комиссия министерства образования, науки, культуры и спорта РА признала недействительной ученую степень доктора экономических наук Дианы Галоян. Экс-глава ВАК РА Смбат Гогян заявил о том, что в научной работе Галоян есть явные факты плагиата. Он также указал на то, что ей оказывает покровительство замминистра образования, науки, культуры и спорта Гриша Тамразян.
Стороны эти обвинения опровергли. После этого Гогян подал в отставку с должности, назвав ситуацию одной из причин. Само министерство признало это решение недействительным, заявив, что ВАК вынесла безосновательное решение.