Ստեփանակերտի օդանավակայանը շուտով կբացվի։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնել է Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
«Օդանավակայանի գործարկման հստակ ամսաթիվ դեռևս չեմ ուզի նշել, սակայն այն կսկսի աշխատել մոտ ապագայում։ Բայց մի բան հստակ է՝ այն ավելի մեծ կլինի և ավելի մեծ ինքնաթիռներ կընդունի, քան նախկինում»,-ասել է Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Տելեգրամ-ալիքներում տարածված հաղորդագրությունները, թե օդանավակայանը նախատեսվում է բացել դեկտեմբերի 25-ին։
Ըստ Արցախի նախագահի խորհրդականի, Ստեփանակերտի օդանավակայանը կարևոր տրանսպորտային հանգույց կդառնա ոչ միայն Ղարաբաղի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։
«Եվ, բնականաբար, այն կնպաստի Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և հումանիտար վերականգնմանը»,- ասել է Բաբայանը։
Ավելի վաղ ռուս խաղաղապահների Տելեգրամ-ալիքում տեղեկատվություն էր հայտնվել այն մասին, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանին հարող տարածքն ամբողջությամբ ականազերծվել է, իսկ օդանավակայանը «ինժեներական և տեխնիկական տեսակետից լիովին պատրաստ է աշխատանքի բնականոն ռեժիմի»։

Степанакертский аэропорт вскоре откроется. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил советник президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян.
«Точную дату открытия аэропорта пока не хочу сообщать, но он начнет работать в ближайшем будущем. Одно скажу точно: он будет больше, и летать будут более крупные самолеты, чем раньше», – отметил Бабаян на просьбу прокомментировать распространенные в телеграм-каналах сведения о том, что открытие аропорта планируется 25 декабря.
По словам советника президента Арцаха, аэропорт в Степанакерте станет важным транспортным узлом не только для Карабаха, но и для всего региона.
«И естественно он способствует социально-экономическому развитию Арцаха и гуманитарному восстановлению», – добавил Бабаян.
Ранее в телеграм-канале российских миротворцев появилась информация, что территория вокруг аэропорта Степанакерта полностью разминирована, а сам аэропорт «с инженерной и технической точки зрения полностью готов к штатному режиму работы».