Լյուքսեմուրգի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով երկրի օրենսդիր մարմինը կոչ է անում գործադիրին ի թիվս այլոց Լեռային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական կարգավորման նպատակով պահանջել քաղաքական համապատասխան գործընթացի մեկնարկ՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունը։
Մասնավորապես, Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը, արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ոտնահարել է Մինսկի խմբի շրջանակում ընթացող բանակցային գործընթացը և Մադրիդյան սկզբունքները, սանձազերծելով պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու նպատակով, այդ թվում՝ փաստելով Թուրքիայի քաղաքական և ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանի՝ ռազմական տեխնիկայի և ջիհադիստ վարձկանների տեղակայման միջոցով։
Նշյալ բանաձևով արձանագրվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների բռնազավթումը Ադրբեջանի կողմից, բռնազավթված տարածքներում բնակչության անվտանգության երաշխիքների բացակությունը և կոչ է արվում ապահովել մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, պահպանել եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված հրադադարը, սկսել ռազմական հանցագործությունների հետաքննություն և երաշխավորել բոլոր փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղում իրենց բնակավայրեր։
Բացի այդ, Լուքսեմբուրգի խորհրդարանը կոչ է անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանում այն անձանց հանդեպ, ովքեր հայերի նկատմամբ բռնություններ և ատելություն են տարածում, ինչպես նաև՝ ապահովել հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանումը։

25 Декабрь 2020 - 12:03 AMT
Парламент Люксембурга принял резолюцию, признающую агрессию Азербайджана и Турции против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщил посол Армении в Нидерландах и по совместительству в Люксембурге Тигран Балаян в Facebook.
В резолюции отмечается, что Турция оказала решительную военную и политическую поддержку Азербайджану в его кампании против армянских сил в Нагорном Карабахе, разместив наемников-джихадистов и предоставив военное снаряжение.
Также отмечается, что после войны и оккупации тысяч квадратных километров, ранее находившихся под контролем Нагорного Карабаха, безопасность и свобода армянского населения Карабаха не гарантированы, и что воинственная риторика против него сохраняется как в Азербайджане, так и в Турции.
Авторы резолюции призвали правительство:
– потребовать инициирования политического процесса, ведущего к окончательному статусу Нагорного Карабаха, и поддержать в этом контексте вместе со своими европейскими партнерами усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ;
– выступить за независимое расследование задокументированных военных преступлений, включая использование кассетных боеприпасов, атак на гражданскую инфраструктуру, использование боеприпасов с белым фосфором и казни военнопленных;