Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն առաջարկում է որսորդական զենք կրելու թույլտվություն տալ Սյունիքի մարզի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին: Այդ մասին նա ասել է Ազգային ժողովում ԲՀԿ խմբակցության կողմից կազմակերպված աշխատանքային քննարկման ընթացքում, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Կարող եք օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալ մեր գյուղերի տղամարդկանց զինելու հետ կապված, դրանով լրացուցիչ վստահություն ձեռք կբերեն մեր քաղաքացիները: Մտածենք, թե ինչպես անենք, որ զինենք մեր սահմանամերձ համայնքների գյուղացիներին, որ յուրաքանչյուր տղամարդ իր տանն ունենա զենք»,- ասել է Փարսյանը։
Նա նշել է, որ սա անհրաժեշտ անվտանգային միջոցառում է այն բանից հետո, երբ Սյունիքի մի շարք գյուղեր դարձել են սահմանակից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքից դեպի հարակից Ագարակ գյուղ տանող ճանապարհահատվածի մի մասն ընկնում է թշնամու սահմանի մեջ, հայկական կողմին առաջարկվել է այլընտրանքային ճանապարհ։ Խոսքը Կապանին հարակից՝ քաղաքից արևելք գտնվող Ագարակ գյուղի, այլ ոչ Սյունիքի հարավային Ագարակ քաղաքի մասին է։ Հայկական ուժերը հետ են քաշվել 13 գյուղի մերձակա բարձունքներից։

The Mayor of the southern Armenian town of Kapan, Gevorg Parsyan, has proposed to allow residents of border villages in the province of Syunik to carry hunting rifles, given security challenges amid the border demarcation process, Sputnik Armenia reports.
Parsyan took the initiative to parliament on Friday, December 25, suggesting lawmakers to draft a bill to arm the men in villages, which will boost confidence among the locals.
"Let's think about how to arm the residents of our border settlements so that every man has a weapon at home," he said.
Parsyan noted that this is a necessary security measure after a number of villages in Syunik came to border Azerbaijan.
A process of demarcation of the border with Azerbaijan is underway in Syunik, The activity has caused extreme discontent among local residents who fear for their safety.