ՌԴ-ն և Թուրքիան համակարծիք են, որ իրավիճակն Արցախում չպետք է օգտագործվի տարածաշրջան օտարերկրյա վարձկանների ներթափանցման համար։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ավարտին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեր ընդհանուր կարծիքն է, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը չպետք է օգտագործվի այդ տարածաշրջան վարձկանների ներթափանցման համար։ Այստեղ մենք մեր թուրք գործընկերների հետ միանգամայն նույն դիրքորոշումն ենք կիսում»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 29-ին Սոչիում իր թուրք պաշտոնակից Մևլութ Չավուշօղլուի հետ բանակցություններում հատուկ ուշադրություն է դարձնելու ԼՂ հակամարտությանը։ Նշվել էր, որ մասնավորապես, կողմերը քննարկելու են ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերվա եռակողմ հայտարարության իրականացմանն ու հումանիտար աջակցությանն առնչվող հարցեր:

Russia and Turkey agree that the situation in Nagorno-Karabakh should not be used to transfer foreign mercenaries into the region, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said on Tuesday, December 29, following talks with his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu.
"Our shared opinion is that the situation in Nagorno-Karabakh should not be used for attempts to transfer foreign mercenaries into this region. Our positions overlap on that," Lavrov said, according to TASS.
"We welcome Ankara's desire to help the parties to the conflict fulfill their obligations, in particular, under the statement signed by the Presidents of Russia, Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia on November 9, as well as within the framework of the Russian-Turkish joint center for monitoring the implementation of the ceasefire."