ՌԴ-ն և Թուրքիան համակարծիք են, որ իրավիճակն Արցախում չպետք է օգտագործվի տարածաշրջան օտարերկրյա վարձկանների ներթափանցման համար։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ավարտին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեր ընդհանուր կարծիքն է, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը չպետք է օգտագործվի այդ տարածաշրջան վարձկանների ներթափանցման համար։ Այստեղ մենք մեր թուրք գործընկերների հետ միանգամայն նույն դիրքորոշումն ենք կիսում»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 29-ին Սոչիում իր թուրք պաշտոնակից Մևլութ Չավուշօղլուի հետ բանակցություններում հատուկ ուշադրություն է դարձնելու ԼՂ հակամարտությանը։ Նշվել էր, որ մասնավորապես, կողմերը քննարկելու են ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերվա եռակողմ հայտարարության իրականացմանն ու հումանիտար աջակցությանն առնչվող հարցեր:

Россия и Турция солидарны в том, что ситуация в Нагорном Карабахе не должна использоваться для проникновения иностранных наемников в регион. Об этом заявил 29 декабря министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам переговоров с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу.
«Наше общее мнение заключается также в том, что не должна ситуация в Нагорном Карабахе использоваться для попыток проникновения иностранных наемников в этот регион. Здесь у нас с турецкими коллегами абсолютно единые позиции», – сказал он, пишет ТАСС.
«Приветствуем стремление Анкары содействовать выполнению сторонами конфликта своих обязательств. В частности, в рамках договоренности, которая была подписана президентами России, Азербайджана и премьер-министром Армении 9 ноября, а также в рамках российско-турецкого совместного центра по контролю за выполнением обязательств по прекращению огня», – подчеркнул министр.
Лавров напомнил, что этот совместный центр создается в результате договоренностей президентов России и Турции и сейчас «происходит процесс его активного развертывания».