Պատերազմի ավարտից հետո Արցախ է վերադարձել ավելի քան 46,000 փախստական։
Ռուս խաղաղապահները դեկտեմբերի 28-ին փախստականներին տեղափոխող հերթական շարասյունն են ուղեկցել Հայաստանից դեպի Արցախ։ Մեկ օրում Երևանից 273 փախստական է վերադարձել Ստեփանակերտ։
Ավտոբուսների երթևեկը ռուս խաղաղապահների հետ միասին պարեկել է նաև ռազմական ոստիկանությունը, տեղեկացնում է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինվորականներն ապահովում են փախստականների անվտանգ վերադարձը մշտական բնակության վայրեր, նրանց հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերվում, վերականգնվում են ենթակառուցվածքները։ 23 դիտակետում իրականացվում է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և իրավիճակի մշտադիտարկում։

29 Декабрь 2020 - 14:29 AMT
В Нагорный Карабах в места постоянного проживания уже вернулось более 46,000 беженцев. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
За последние сутки в Карабах вернулись 273 беженца. Российские миротворцы сопроводили очередную колонну из Еревана в Степанакерт.
«Военнослужащими российского миротворческого контингента обеспечивается безопасное возвращение граждан в места их постоянного проживания, оказывается гуманитарная помощь, восстанавливаются объекты гражданской инфраструктуры. Также ведется круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня на двадцати трех наблюдательных постах», – говорится в сообщении.