Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ, սակայն այդ հարցերի ամբողջական քննարկումը դժվար կլինի առանց նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործման, որով նախատեսվում է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակում, հայտարարել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը, փոխանցում է Armenpress-ը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 7-ին խոսել է «Նախիջևանի միջանցքի» մասին, նշելով, որ այն առաջիկայում անպայման կբացվի՝ հղում անելով նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության վրա։
Գևորգյանը նշել է, թե Փաշինյանը բազմիցս ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունում Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող միջանցքի մասին խոսք չկա: Նրա խոսքով՝ հայտարարության 9-րդ կետը տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին է և այս համատեքստում՝ նաև Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապ հաստատելու:
«Հայաստանը, իհարկե, հետաքրքրված է Ադրբեջանի տարածքով հայկական բեռների՝ Ռուսաստանի Դաշնություն և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ տեղափոխելու հնարավորությամբ: Հետաքրքրված ենք դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն հայկական բեռների ավտոմոբիլային և երկաթուղային տրանսպորտի միջոցով տեղափոխման հնարավորությամբ, իսկ դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ հատկապես երկաթուղային տրանսպորտով փոխադրումներով: Այս համատեքստում, բնականաբար, Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Ադրբեջանի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև»,-ասել է նա։
Գևորգյանը նշել է, որ հայկական կողմը չափազանց կարևոր է համարում նաև ռազմական գործողությունների գոտում որոնողափրկարարական աշխատանքների ընդլայնումը։
Ըստ խոսնակի՝ գերիների թեմայով Ադրբեջանից հնչող վերջին շրջանի հայտարարությունները տարակուսանքի տեղիք են տալիս և կասկածի տակ դնում նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու Բաքվի հանձնառությունը:
«Մինչև հիմա Բաքվում պահվող հայ գերիներ կան, բազմաթիվ են վկայությունները նրանց նկատմամբ դաժան և նվաստացնող վերաբերմունք ցուցաբերելու մասին: Կան վկայություններ գերիներին մահապատժի ենթարկելու փաստերի վերաբերյալ և այս բոլոր վկայությունները պետք է մանրամասն քննության արժանանան, այդ թվում՝ միջազգային ատյաններում»,- հայտարարել է նա՝ նշելով, որ տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է վերջ դնել սադրիչ գործողություններին և հայտարարություններին։

Armenian government spokeswoman Mane Gevorgyan has said that economic and transport links in the region can be unblocked only after the return of all Armenian prisoners of war from Azerbaijan.
Gevorgyan's comments came after Azerbaijani President Ilham Aliyev said "concrete work is underway to open the Nakhichevan corridor". The spokesperson reminded that the November 10 statement does not provide for any "corridor" connecting Azerbaijan with Nakhijevan. She said Point 9 of the statement states that economic and transport links in the region shall be unblocked, which means, among other things, that Armenia will guarantee the safety of transport links between Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic.
"Armenia, of course, is interested in the possibility of transporting cargo through the territory of Azerbaijan to Russia and Iran and back. We are interested in the possibility of the transfer of Armenian products through road and rail transportation to Russia and Iran. In this context Armenia, naturally, is ready to ensure communication between the Eastern part of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic," Gevorgyan told Armenpress.
"However, a thorough discussion of all these issues will be difficult without the complete implementation of Point 8 of the statement, which envisages the exchange of captives, hostages, other detained persons and the bodies of the dead. The Armenian side also prioritizes the expansion of the scale of ongoing search and rescue operations in battle zones. The recent statements made by Azerbaijan on this topic are puzzling and question Baku’s commitment to implement the agreements of the November 10 statement. There are still Armenian captives in Baku, there is extensive evidence proving ill treatment of Armenian POWs [in Azerbaijan]. There is evidence of execution of the captives, and all that evidence must be investigated in detail, including in international platforms."
At the same time, Gevorgyan added, the anti-Armenian propaganda of the past decade still continues in Azerbaijan.
"In order to establish stability and peace in the region, it is necessary to put an end to provocative actions and statements," the spokeswoman added.