Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ, սակայն այդ հարցերի ամբողջական քննարկումը դժվար կլինի առանց նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործման, որով նախատեսվում է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակում, հայտարարել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը, փոխանցում է Armenpress-ը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 7-ին խոսել է «Նախիջևանի միջանցքի» մասին, նշելով, որ այն առաջիկայում անպայման կբացվի՝ հղում անելով նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության վրա։
Գևորգյանը նշել է, թե Փաշինյանը բազմիցս ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունում Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող միջանցքի մասին խոսք չկա: Նրա խոսքով՝ հայտարարության 9-րդ կետը տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին է և այս համատեքստում՝ նաև Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապ հաստատելու:
«Հայաստանը, իհարկե, հետաքրքրված է Ադրբեջանի տարածքով հայկական բեռների՝ Ռուսաստանի Դաշնություն և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ տեղափոխելու հնարավորությամբ: Հետաքրքրված ենք դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն հայկական բեռների ավտոմոբիլային և երկաթուղային տրանսպորտի միջոցով տեղափոխման հնարավորությամբ, իսկ դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ հատկապես երկաթուղային տրանսպորտով փոխադրումներով: Այս համատեքստում, բնականաբար, Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Ադրբեջանի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև»,-ասել է նա։
Գևորգյանը նշել է, որ հայկական կողմը չափազանց կարևոր է համարում նաև ռազմական գործողությունների գոտում որոնողափրկարարական աշխատանքների ընդլայնումը։
Ըստ խոսնակի՝ գերիների թեմայով Ադրբեջանից հնչող վերջին շրջանի հայտարարությունները տարակուսանքի տեղիք են տալիս և կասկածի տակ դնում նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու Բաքվի հանձնառությունը:
«Մինչև հիմա Բաքվում պահվող հայ գերիներ կան, բազմաթիվ են վկայությունները նրանց նկատմամբ դաժան և նվաստացնող վերաբերմունք ցուցաբերելու մասին: Կան վկայություններ գերիներին մահապատժի ենթարկելու փաստերի վերաբերյալ և այս բոլոր վկայությունները պետք է մանրամասն քննության արժանանան, այդ թվում՝ միջազգային ատյաններում»,- հայտարարել է նա՝ նշելով, որ տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է վերջ դնել սադրիչ գործողություններին և հայտարարություններին։

Армения готова обеспечить сообщение между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой в случае возвращения военнопленных. Об этом заявила пресс-секретарь премьер-министра Республики Армения Мане Геворгян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева по поводу Нахиджеванского коридора, передает «Арменпресс».
Ранее 7 января Алиев заявил, что на данный момент идут конкретные работы по открытию Нахиджеванского коридора. Алиев отметил, что Россия, наряду с Турцией, Арменией и Ираном, сможет пользоваться новым транспортным коридором из Нахиджевана. Ранее Алиев предложил создать коридор, соединяющий Нахиджеван с западной частью Азербайджана, по его словам, президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган «положительно отнеслись к идее».
«Премьер-министр Армении (Никол) Пашинян неоднократно обращал внимание на то, что в заявлении от 10 ноября не упоминается коридор, соединяющий Азербайджан с Нахиджеваном. Пункт 9 этого Заявления касается разблокирования транспортной и экономической инфраструктуры региона и в этом контексте также установления транспортного сообщения между восточной частью Азербайджана и Нахиджеванской Автономной Республикой.
Армению, конечно же, заинтересована в транспортировке армянских грузов через территорию Азербайджана в Российскую Федерацию и Исламскую Республику Иран – и обратно. Мы заинтересованы также в возможности перевозки армянских грузов в Российскую Федерацию автомобильным и железнодорожным транспортом, а также в Исламскую Республику Иран – по железной дороге. В этом контексте, естественно, Армения готова обеспечить сообщение между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой», – отметила Геворгян.
По ее словам, однако, «целостное обсуждение этих вопросов было бы трудно без полного выполнения статьи 8 Совместной декларации от 10 ноября, которая предусматривает обмен телами заключенных, заложников, других удерживаемых лиц и жертв».
«Армянская сторона также считает крайне важным расширение поисково-спасательных операций в зоне боевых действий. В этой связи недавние заявления Азербайджана по этому поводу вызывают недоумение и ставят под сомнение приверженность Баку выполнению заявлений от 10 ноября.
В Баку до сих пор содержатся пленники-армяне, есть много свидетельств жестокого и унизительного обращения с ними. Есть свидетельства о казни заключенных, и все эти свидетельства требуют тщательного расследования, в том числе в международных судебных инстанциях», – отметила пресс-секретарь.
Она добавила, что в Азербайджане продолжается антиармянская пропаганда, особенно развернувшаяся на протяжении последнего десятилетия: «Для установления стабильности и мира в нашем регионе необходимо положить конец провокационным действиям и заявлениям».