Շիրակի մարզից գերեվարված 62 քաղաքացու կյանքի և առողջության երաշխիքների ապահովման համար Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտե (ԽԿԿ, CPT)։
Նախագահ Միկոլա Գնատովսկուն ուղղված նամակում նա կոչ է արել ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցները և հնարավորության դեպքում իրականացնել հրատապ (ad hoc) այց՝ Ադրբեջանի փակ հաստատություններում պահվող գերեվարված անձանց պայմանների մոնիտորինգ իրականացնելու համար։
«Գերեվարվածները բոլոր հանգամանքներում պետք է օգտվեն պաշտպանությունից և արժանանան մարդասիրական վերաբերմունքի առանց որևէ խտրականության։ Պետք է երաշխավորվի ընտանիքի անդամների հետ նամակագրության և օգնություն ստանալու իրավունքը»,- գրել է նա։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ ՀՀ կառավարությունն ու նաև առանձին իրավապաշտպաններ 62 գերու հարցով դիմել էին ՄԻԵԴ։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ միջանկյալ միջոց էր կիրառել այդ հարցով։ Նշված ժամկետը՝ դեկտեմբերի 28-ը, որի ընթացքում Ադրբեջանը պետք փոխանցեր տեղեկատվություն ռազմագերիների վերաբերյալ, բժշկական փաստաթղթեր տրամադրեր և վերջիններիս փոխանակման ժամկետներ հայտներ, խախտվել է։
Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանը հունվարի 3-ին և 5-ին դիմել է Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով ադրբեջանական խախտումների վերաբերյալ հարցը ներկայացնել ԵԽ Նախարարների կոմիտե։
Արցախի Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում գերեվարված 62 շիրակցիների մասին լուրը հայտնի դարձավ 2020-ի դեկտեմբերի կեսերին։ Ավելի վաղ պատերազմից հետո հայկական մնացած այդ գյուղերը հարձակման էին ենթարկվվել ադրբեջանական ուժերի կողմից ու գրավվել։

Lawmaker Nazeli Baghdasaryan has appealed to the Committee for the Prevention of Torture of the Council of Europe to ensure the life and health of 62 Armenian captives is protected in Azerbaijan, the MP said in a Facebook post on Thursday, January 7.
The move came after Azerbaijani President Ilham Aliyev said that Armenians captured by Azeri troops after the completion of hostilities in Nagorno-Karabakh are not prisoners of war but "terrorists".
In a letter sent to Mykola Gnatovskyy, the President of the Committee, Baghdasaryan has called on the agency to take the necessary measures and, if possible, to pay an ad hoc visit and monitor the situation in places of detention.
According to her, under international humanitarian law persons detained after the completion of military hostilities have the right to life, physical and mental health. The lawmaker noted that the captives must enjoy protection in all circumstances and be treated humanely without discrimination. The right to correspond with family members must be guaranteed, Baghdasaryan added.
The European Court of Human Rights earlier approved an interim measure requested by Armenia against Azerbaijan on behalf of dozens of servicemen captured by Azeri troops in Karabakh.