Նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության հետագա իրագործման հայկական կողմի առաջնահերթություններն են գերիների վերադարձն ու տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ պետք է լիարժեք իրագործվի հայտարարության 8-րդ կետը՝ տեղի ունենա գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև մարմինների լիարժեք փոխանակում:
Փաշինյանի խոսքով՝ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ չկա ոչ «Մեղրի», ոչ էլ ՀՀ որևէ տարածքի առնչությամբ «միջանցք» արտահայտություն:
«Տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը նշանակում է ինչպես Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքով բեռնափոխադրումներ և տրանսպորտային հաղորդակցություն դեպի Ռուսաստան և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքով բեռնափոխադրումներ և տրանսպորտային հաղորդակցություն՝ դեպի Նախիջևան»,-գրել է նա։
Նրա խոսքով՝ քննարկման առանձին թեմա է Հայաստանից դեպի Ռուսաստան և Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան հաղորդակցության երթուղիների ընտրությունը, որի արդյունավետության կարևոր պայման է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման, ինչպես նաև անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ծավալների և արդյունավետության բարձրացումը:
Հունվարի 7-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Նախիջևանի միջանցքի բացման ուղղությամբ կոնկրետ աշխատանք է տարվում ու նշել, որ ՌԴ-ն, ինչպես նաև Թուրքիան, ՀՀ-ն ու Իրանը, կկարողանան օգտվել տրանսպորտային նոր միջանցքից։ Ավելի ուշ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ, սակայն այդ հարցերի ամբողջական քննարկումը դժվար կլինի առանց նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործման, որով նախատեսվում է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал приоритеты армянской стороны в вопросе реализации трехстороннего соглашения по Нагорному Карабаху – обмен пленными и разблокировка транспортных коридоров. Об этом премьер написал на своей странице в Facebook.
«1. Полноценное выполнение 8-го пункта заявления, согласно которому должен быть произведен полноценный обмен пленными, заложниками и иными удерживаемыми лицами, а также телами погибших. Для нас важно также проведение масштабных поисково-спасательных работ в зоне боевых действий.
2. Разблокирование всех региональных экономических и транспортных коммуникаций, что это означает как выполнение грузоперевозок и налаживание транспортного сообщения Армении через территорию Азербайджана с Россией и Ираном, так и транспортное сообщение Азербайджана с Нахиджеваном через армянскую территорию», – отметил Пашинян.
Он обратил внимание на тот факт, что в трехстороннем заявлении нет термина «коридор», касающегося города Мегри или иной территории Армении.
7 января президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что на данный момент идут конкретные работы по открытию Нахиджеванского коридора. Алиев отметил, что Россия, наряду с Турцией, Арменией и Ираном, сможет пользоваться новым транспортным коридором из Нахиджевана. Ранее Алиев предложил создать коридор, соединяющий Нахиджеван с западной частью Азербайджана, по его словам, президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган «положительно отнеслись к идее».
«Выбор маршрутов сообщений из Армении в Россию и из Азербайджана в Нахиджеван является темой отдельных обсуждений. Важное условие их продуктивности – обмен пленными, заложниками, иными удерживаемыми лицами, телами погибших, а также повышение эффективности и расширение масштабов поисково-спасательных работ», – сказал Пашинян.