ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հայերի հասցեին հնչեցրած սպառնալից ելույթին, գրել է, որ այդ ելույթում նա օգտագործել է ձևակերպումներ ու շեշտադրումներ, որոնք Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության ու հայ ժողովրդի նկատմամբ թշնամանքի կազմակերպված քարոզի մաս են և ոտնահարում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը:
2021-ի հունվարի 7-ին Ալիևը 2020-ի ամփոփմանը վերաբերող իր ելույթում սպառնացել էր հայերին, ասել, որ ՀՀ պաշտոնյաները չեն կարող Արցախ այցելել և ՀՀ-ն պետք է իր զորքերը դուրս բերի Արցախից, իսկ հայ գերիներին «ահաբեկիչ դիվերսանտներ» էր անվանել։ Նա ասել էր նաև, թե ոչ ոք չի կարող այցելել Արցախ առանց Ադրբեջանի թույլտվության։
«Մասնավորապես, ելույթում օգտագործվել են Հայաստանին ու հայաստանյան հասարակությանն ուղղված բացահայտ սպառնալիքներ, ամբողջ հայ ժողովրդին ահաբեկող ու արժանապատվությունը վիրավորող արտահայտություններ: Խոսքը նաև վերաբերում է Արցախի մեկուսացմանը, դեպի Արցախ մարդասիրական օգնությունը խաթարելուն. սա իր հերթին ոտնահարում է միջազգային հանրահռչակ սկզբունքն առ այն, որ որևէ մեկը կամ որևէ մեկի իրավունք չպետք է անտեսվի` անկախ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից»,-ասվում է ՄԻՊ-ի գրառման մեջ։
Օմբուդսմենը հավելել է նաև, որ Ալիևի ելույթը պետք է դիտարկել այն համատեքստում, որ 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբերի պատերազմի ամբողջ ընթացքն ուղեկցվել է ադրբեջնական ԶՈւ-ի կողմից հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց կյանքի ու առողջության, սեփականության և միջազգայնորեն ճանաչված մյուս իրավունքների կոպիտ խախտումներով։
Թաթոյանը նշել է, որ ելույթի ձևակերպումներն ու շեշտադրումները պետք է դիտարկել նաև այն դատապարտելի գործողությունների համատեքստում, որ վերջին օրերին կատարում են ադրբեջանցի զինվորականները ՀՀ սահմանային բնակիչների ու, առհասարակ, հայ ժողովրդի նկատմամբ:
«Դա հստակ է երևում ընդամենը մի քանի օրինակով`
1. «Բարի գալուստ Ադրբեջան» նշագրումով ու ՀՀ տարածքի մասեր ընդգրկող քարտեզով ցուցանակի տեղադրումը Հայաստանի Սյունիքի մարզի երկու համայնքները` Գորիսն ու Որոտանը, իրար միացնող ճանապարհի միջնամասում ու դա խաղաղ բնակիչներին ահաբեկող եղանակով կատարելը.
2. Սյունիքի խաղաղ բնակավայրերում քաղաքացիական տների վրա ադրբեջանական դրոշներ տեղադրելն ու խաղաղ բնակիչներին ակնհայտ վիրավորող տեսանյութեր հրապարակելը` նրանց նաև ահաբեկելու նպատակով և այլն:
Եվ խաղաղ բնակիչներին սադրող այս գործողություններն արվում են մարդկության դեմ ուղղված ու պատերզմական այն հանցագործությունների ֆոնին, որ այս պատերազմի ընթացքում կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:
Թաթոյանը հրավիրել է միջազգային հանրության ուշադրությունն այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի նախագահի հունվարի 7-ի ելույթի ձևակորպումներն ու շեշտադրումներնը ոտնահարում են միջազգային մարդասիրական ու, առհասարակ, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը:
«Դրանք բացարձակ դատապարտելի են, որ շարունակում են պետական ամենաբարձր մակարդակով խրախուսել հայատյաց քաղաքականությունն ու թշնամանքը հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-ասվում է գրառման մեջ:

The President of Azerbaijan continues making statements and emphases as part of his anti-Armenian policy and the organized propaganda of hostility towards the Armenian people, Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan said Friday, January 8.
In particular, Tatoyan said, Azeri leader Ilham Aliyev made open threats against Armenia and the Armenian society, expressions threatening the entire Armenian people and insulting their dignity.
"The speech also referred to the isolation of Artsakh, and to the disruption of humanitarian aid to Artsakh. This, as a matter of law, violates the internationally recognized principle that no one should be left behind and no human right ignored, regardless of the political status of the territory in which one is present or resides therein," the Human Rights Defender said.
"The Ombudsman of Armenia deems it imperative to note that the speech of the President of Azerbaijan should be viewed in the context that the entirety of the war of September-November 2020 was accompanied by the Azerbaijani armed forces’ onslaught onto internationally recognized rights to life, health, property, and other internationally protected rights of Armenians. These gross violations of rights were carried out and caused mass destruction of peaceful Armenian residential towns, villages and communities. Similar violations were also recorded at different times and instances which predated this war.
"The wording and emphasis of this speech should be viewed in the context of the condemnable actions committed by the Azerbaijani military in recent days against the border residents of our country and, in general, our people."
The Human Rights Defender further shared two such examples based on alarming complaints from civilians of Armenia's border regions:
1) placing a sign with "Welcome to Azerbaijan" and a map covering the territory of the Republic of Armenia in the middle of the road connecting the two communities of Syunik region of Armenia, Goris and Vorotan, and doing it in a way that intimidates civilians;
2) placing Azerbaijani flags on civilian houses in peaceful communities of Syunik region and posting videos that clearly offend civilians in order to blatantly intimidate them.
"And all these activities provoking civilians are done against the background of the crimes against humanity and war crimes committed by the Azerbaijani armed forces during this war," Tatoyan said.
"Therefore, I draw the attention of the international community to the fact that the distortions and emphases of the speech of the President of Azerbaijan on January 7, 2021 violate international humanitarian law and international human rights law in general. These sentiments are absolutely reprehensible in as much as they continue to serve to encourage anti-Armenian policies and hostility towards the Armenian people at the highest state level."