ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հայերի հասցեին հնչեցրած սպառնալից ելույթին, գրել է, որ այդ ելույթում նա օգտագործել է ձևակերպումներ ու շեշտադրումներ, որոնք Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության ու հայ ժողովրդի նկատմամբ թշնամանքի կազմակերպված քարոզի մաս են և ոտնահարում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը:
2021-ի հունվարի 7-ին Ալիևը 2020-ի ամփոփմանը վերաբերող իր ելույթում սպառնացել էր հայերին, ասել, որ ՀՀ պաշտոնյաները չեն կարող Արցախ այցելել և ՀՀ-ն պետք է իր զորքերը դուրս բերի Արցախից, իսկ հայ գերիներին «ահաբեկիչ դիվերսանտներ» էր անվանել։ Նա ասել էր նաև, թե ոչ ոք չի կարող այցելել Արցախ առանց Ադրբեջանի թույլտվության։
«Մասնավորապես, ելույթում օգտագործվել են Հայաստանին ու հայաստանյան հասարակությանն ուղղված բացահայտ սպառնալիքներ, ամբողջ հայ ժողովրդին ահաբեկող ու արժանապատվությունը վիրավորող արտահայտություններ: Խոսքը նաև վերաբերում է Արցախի մեկուսացմանը, դեպի Արցախ մարդասիրական օգնությունը խաթարելուն. սա իր հերթին ոտնահարում է միջազգային հանրահռչակ սկզբունքն առ այն, որ որևէ մեկը կամ որևէ մեկի իրավունք չպետք է անտեսվի` անկախ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից»,-ասվում է ՄԻՊ-ի գրառման մեջ։
Օմբուդսմենը հավելել է նաև, որ Ալիևի ելույթը պետք է դիտարկել այն համատեքստում, որ 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբերի պատերազմի ամբողջ ընթացքն ուղեկցվել է ադրբեջնական ԶՈւ-ի կողմից հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց կյանքի ու առողջության, սեփականության և միջազգայնորեն ճանաչված մյուս իրավունքների կոպիտ խախտումներով։
Թաթոյանը նշել է, որ ելույթի ձևակերպումներն ու շեշտադրումները պետք է դիտարկել նաև այն դատապարտելի գործողությունների համատեքստում, որ վերջին օրերին կատարում են ադրբեջանցի զինվորականները ՀՀ սահմանային բնակիչների ու, առհասարակ, հայ ժողովրդի նկատմամբ:
«Դա հստակ է երևում ընդամենը մի քանի օրինակով`
1. «Բարի գալուստ Ադրբեջան» նշագրումով ու ՀՀ տարածքի մասեր ընդգրկող քարտեզով ցուցանակի տեղադրումը Հայաստանի Սյունիքի մարզի երկու համայնքները` Գորիսն ու Որոտանը, իրար միացնող ճանապարհի միջնամասում ու դա խաղաղ բնակիչներին ահաբեկող եղանակով կատարելը.
2. Սյունիքի խաղաղ բնակավայրերում քաղաքացիական տների վրա ադրբեջանական դրոշներ տեղադրելն ու խաղաղ բնակիչներին ակնհայտ վիրավորող տեսանյութեր հրապարակելը` նրանց նաև ահաբեկելու նպատակով և այլն:
Եվ խաղաղ բնակիչներին սադրող այս գործողություններն արվում են մարդկության դեմ ուղղված ու պատերզմական այն հանցագործությունների ֆոնին, որ այս պատերազմի ընթացքում կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:
Թաթոյանը հրավիրել է միջազգային հանրության ուշադրությունն այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի նախագահի հունվարի 7-ի ելույթի ձևակորպումներն ու շեշտադրումներնը ոտնահարում են միջազգային մարդասիրական ու, առհասարակ, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը:
«Դրանք բացարձակ դատապարտելի են, որ շարունակում են պետական ամենաբարձր մակարդակով խրախուսել հայատյաց քաղաքականությունն ու թշնամանքը հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-ասվում է գրառման մեջ:

7 января президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении по итогам 2020 года использовал формулировки и акценты, которые являются частью армяноненавистнической политики и пропаганды враждебности в Азербайджане, организованной по отношению к армянскому народу. Об этом заявил защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«В частности, в выступлении использовались открытые угрозы в адрес Армении и армянского общества, выражения, угрожающие всему армянскому народу и оскорбляющие его достоинство.
Речь также идет об изоляции Арцаха, о препятствовании поступающей в Арцах гуманитарной помощи: это, в свою очередь, попирает всемирно известный принцип, согласно которому никто и ничьи права не должны игнорироваться, независимо от политического статуса территории», – отметил Татоян.
Омбудсмен Армении считает необходимым зафиксировать, что выступление президента Азербайджана следует рассматривать в контексте того, что вся война с сентября по ноябрь 2020 года сопровождалась грубыми нарушениями права на жизнь и здоровье, имущество армянских военнослужащих и мирных жителей и других международно-признанных прав азербайджанскими вооруженными силами, причинив массовые разрушения мирных армянских населенных пунктов. Нарушения подобного характера были зафиксированы также в разное время до этой войны, отметил омбудсмен.
«Формулировки и акценты этого выступления следует рассматривать также в контексте тех осуждаемых действий, которые в последние дни осуществляют азербайджанские военные против приграничных жителей нашей страны и нашего народа в целом.
Это четко можно увидеть всего на нескольких примерах, исходящих из тревожных звонков, поступивших в Офис Защитника прав человека Армении от жителей приграничья, а также мониторинга Офиса Защитника:
1) Размещение знака «Добро пожаловать в Азербайджан» и карты, покрывающей части территории Республики Армения, посреди дороги, соединяющей две общины Сюникской области Армении Горис и Воротан, и таким образом, чтобы запугать мирных жителей.
2) Размещение азербайджанских флагов на жилых домах в мирных населенных пунктах Сюника и публикация видеоматериалов, явно оскорбляющих мирных жителей, с целью их запугивания и т. д», – говорится в заявлении Татояна.
По его словам, эти действия, провоцирующие мирных жителей, осуществляются на фоне преступлений против человечности и тех военных преступлений, которые были совершены азербайджанскими вооруженными силами против армянского народа во время этой войны.
«Следовательно, обращаю внимание международного сообщества на тот факт, что формулировки и акценты в выступлении президента Азербайджана 7 января 2021 года попирают международное гуманитарное право и международное право прав человека в целом.
Исключительно достоен порицания факт, что на самом высоком государственном уровне продолжается поощрение политики армяноненавистничества и враждебности по отношению к армянскому народу», – подчеркнул омбудсмен.