Արցախի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հրապարակել է 8 զինծառայողի անուն, որոնք 2020-ի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում աչքի են ընկել իրենց արիությամբ ու պատրաստվածությամբ։
Սերժանտ Արթուր Վաղինակի Սարհատյանն ակտիվ մարտ է վարել գրոհող հակառակորդի դեմ, պատճառել վերջինիս մեծաթիվ կորուստներ, կասեցրել գրոհող ուժերի ներթափանցումը: Վիրավորվել է թշնամական հրետանու կրակից:
Շարքային Վրույր Աշոտի Ղազարյանը ցուցաբերել է անհատական խիզախություն՝ պատճառելով թշնամուն կենդանի ուժի կորուստներ, կազմակերպել է տարբեր ապահովման հարցեր, տարհանել վիրավոր ընկերներին:
Լեյտենանտ Հովհաննես Գագիկի Պետրոսյանը համառ մարտ է վարել թշնամու գրոհող ուժերի դեմ, հմտորեն ղեկավարել ենթականերին, ինչի արդյունքում հակառակորդը կրել է կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կորուստներ:
Լեյտենանտ Արտավազդ Անդրանիկի Ավետիսյանը կարևոր բարձունքներից մեկում ջախջախել է թշնամական ուժերին, հետ մղել վերջինիս հարձակումը, ապա տարհանել զոհերին ու վիրավորներին:
Կրտսեր սերժանտ Մարտիկ Արտակի Մուրադյանն աչքի է ընկել հակառակորդի գրոհող ստորաբաժանումներն ու կրակային միջոցները ոչնչացնելու ժամանակ:
Ավագ լեյտենանտ Լևոն Միսակի Ավետիսյանը աչքի է ընկել հարևան ստորաբաժանման հրամանատարական դիտակետում շրջափակման մեջ հայտնված զինծառայողներին փրկելիս, որը հնարավոր է դարձել թշնամական ուժերի դեմ անմիջական մարտ վարելու և վերջինիս մեծ կորուստներ պատճառելու շնորհիվ:
Կապիտան Գավրուշ Էրիկի Հարությունյանը թշնամու ձեռնարկած հարձակման ժամանակ հմտորեն ղեկավարել է ենթակա անձնակազմը, կատարել մարտական առաջադրանքն ու կորուստներ պատճառել հակառակորդին: Վիրավորվել է թշնամու դիպուկահարի կրակոցից:
Պահեստազորի ավագ սերժանտ Արմեն Արարատի Պետրոսյանը մարտական հաշվարկի հետ միասին բարձր մակարդակով իրականացրել է առաջադրված մարտական խնդիրները:

Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) представила героические поступки, совершенные 8 армянскими военнослужащими в ходе недавней 44-дневной войны в Карабахе, развязанной Азербайджаном и Турцией.
Сержант Артур Вагинакович Саратян вел активный бой против наступавших подразделений ВС Азербайджана, причинил противнику многочисленные потери, пресек проникновение атакующих сил. Военнослужащий был ранен в результате артиллерийского огня ВС Азербайджана.
Рядовой Вруйр Ашотович Казарян проявил личное мужество, причинив противнику потери в живой силе, он организовал вопросы снабжения и эвакуации раненых товарищей.
Лейтенант Ованнес Гагикович Петросян вел упорный бой против наступавших сил противника, умело руководил подчиненными, в результате чего противник понес потери в живой силе и в технике.
Лейтенант Артавазд Андраникович Аветисян на одной из важных высот разгромил вражеские силы, отразил атаку противника, а затем эвакуировал раненых и тела погибших.
Младший сержант Мартик Артакович Мурадян отличился при уничтожении наступающих подразделений и огневых средств противника.
Старший лейтенант Левон Мисакович Аветисян отличился при спасении попавших в окружение на командном пункте соседнего подразделения военнослужащих. Это стало возможно благодаря непосредственному бою против вражеских сил и причинению больших потерь противнику.
Капитан Гавруш Эрикович Арутюнян во время предпринятой противником атаки умело руководил находящимся в его подчинении личным составом, выполнил боевое задание, в результате чего противник понес потери. Он был ранен в результате выстрела азербайджанского снайпера.
Старший сержант резерва Армен Араратович Петросян вместе с боевым расчетом на высоком уровне выполнил поставленные боевые задачи.