Արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել է հայ ռազմագերիների հանդեպ Ադրբեջանի կողմից քրեական հետապնդման նախաձեռնումը, ինչի մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղղված նամակում տեղեկացրել է Արցախի Հադրութի շրջանում 62 հայերի գերեվարման մասին՝ նրանց ներկայացնելով որպես «դիվերսանտներ»։ Նա նշել է, թե գերեվարվածները ՀՀ քաղաքացիներ են և գերեվարվել են ռազմական գործողությունների ավարտից և նոյեմբերի 10-ի հայտարարության ստորագրումից հետո։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների այս գործողությունները միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում են:
«Արցախի հանդեպ 44-օրյա թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական կողմն իրականացրել է միջազգային իրավունքի լայնածավալ և համակարգված խախտումներ, որոնց զգալի մասը պատերազմական հանցագործություններ են: Այդ պատերազմական հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն, և դրանց իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ռազմագերիների ազատ արձակման և հայրենադարձման պահանջը հստակորեն ամրագրված է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, և եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ռազմագերիների հանդեպ քրեական հետապնդումը հանդիսանում է հայտարարության կոպիտ խախտում:
«Հարկ է նշել, որ հայ զինծառայողներն արդեն իսկ գերեվարվել էին եռակողմ հայտարարության մեկ այլ դրույթի խախտման հետևանքով, երբ հրադադարի հաստատումից մեկ ամիս հետո Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ էր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ: Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը հայտարարել է ռազմագերիների նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու վերաբերյալ հայ զինծառայողների գերեվարումից մոտ մեկ ամիս հետո, ինչը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն օգտագործում է հայ ռազմագերիներին որպես պատանդներ իր քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու նպատակով:
Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության կրկնվող և միտումնավոր խախտումները լրջորեն վտանգում են հայտարարության լիարժեք իրականացումը և ստեղծում են նոր մարտահրավերներ տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД Армении распространил заявление относительно нарушений трехстороннего соглашения и международного гуманитарного права со стороны Азербайджана, в котором решительно осудил инициированное Азербайджаном уголовное преследование против армянских военнопленных, о котором заявил министр иностранных дел Азербайджана.
В письме генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сообщил, что 62 армянина были захвачены в плен в Гадрутском районе Арцаха. При этом Байрамов назвал их «диверсантами». Он отметил, что граждане Армении попали в плен уже после окончания военных действий и подписания заявления от 10 ноября.
«Данные действия властей Азербайджана являются грубым нарушением международного гуманитарного права. Во время 44 дневной турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха азербайджанская сторона совершала массовые систематические нарушения международного права, большинство из которых являются военными преступлениями. Эти военные преступления не имеют срока давности, и виновные должны быть привлечены к ответственности», – говорится в заявлении МИД РА.
Отмечается, что требование об освобождении и возвращении военнопленных четко зафиксировано в трехстороннем заявлении от 10 ноября, и преследование военнопленных после принятия трехстороннего заявления является грубым нарушением данного заявления.
«Следует отметить, что армянские военнослужащие оказались в плену вследствие нарушения другого пункта трехстороннего заявления, когда через месяц после установления режима прекращения огня Азербайджан развязал боевые действия в направлении сел Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района Республики Арцах. Примечательно, что азербайджанская сторона объявила о начале уголовного процесса против военнопленных примерно через месяц после захвата армянских военнослужащих, что свидетельствует о том, что Азербайджан использует армянских военнопленных в качестве заложников для продвижения своих политических интересов», – говорится в заявлении.
12 декабря ВС Азербайджана возобновили наступательные действия в направлении селений Хин Тагер и Хцаберд на юге Нагорного Карабаха. 16 декабря президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что несколько десятков армянских военнослужащих попали в плен к азербайджанской стороне в направлении села Хцаберд. Позже стало известно, что речь идет о 62 ширакцах. При этом президент Азербайджана Ильхам Алиев 7 января назвал их «террористами и диверсантами», а не военнопленными.