Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ՌԴ հայ համայնքը նրա հրաժարականին է սպասում, ոչ թե Մոսկվա այցին։
«Ինչո՞ւ և ինչո՞վ եք այժմ Ռուսաստան մեկնում։ էլ ի՞նչ եք պատրաստվում ստորագրել և ինչի՞ մասին բանավոր պայմանավորվել։
Ինչո՞ւ եք այդքան շահագրգռված շուտափույթ հանձնելու այն ամենը, ինչը դեռ Ձեր ուժերում է։ Ո՞ւմ և ինչո՞վ եք այդքան պարտական, որ պատրատ եք դիմանալ Ալիևի բոլոր ստորացումներին և հոխորտանքներին։ Ինչո՞ւ չեք կարողանում կանգ առնել և կասեցնել Հայաստանը կործանող սցենարը՝ անտեսելով Հայաստանի և Արցախի ժողովրդների, ՀՀ նախագահի, մեր ժողովրդի հոգևոր առաջնորդների՝ կաթողիկոսներ Գարեգին Երկրորդի և Արամ Առաջինի, սփյուռքի հորդորները։
Ինչո՞ւ, փոխանակ կասեցնելու հայտարարության մյուս բոլոր կետերի կատարումը, քանի դեռ Ադրբեջանը չի կատարել գերիներին վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետը, որոնք պատանդ են դարձել Բաքվում,հանկարծ, կապում եք հանրության համար այդ կարևորագույն հարցը «տրանսպորտային երթոիղիների ընտրության» հետ, որոնք կենսական նշանակություն ունեն Ադրբեջանի և Թուրքիայի, և երկրորդական նշանակություն, Հայաստանի համար։
Կա արդյո՞ք Արցախի կարգավիճակի հարցը ձեր բանակցյաին օրակարգում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Արա Աբրահամյանը, դիմելով Փաշինյանին, հավելել է, որ նա «այլևս չի կարող ներկայացնել հայերին և չի կարող որևէ փաստաթուղթ ստորագրել ՀՀ անունից»։
«Քանի որ, արդեն 2 ամիս է Դուք գործում եք ՀՀ իրավական դաշտից դուրս և ոչ մի առնչություն չունեք, ոչ պետության, ոչ էլ ժողովրդի հետ, որի անունով նախկինի պես փորձում եք քողարկվել՝ շրջապատելով ձեզ զինված թիկնապահների շարքերով և մոռանալով, որ այսօր պահպանության և պաշտպանության կարիք ունեն ՀՀ քաղաքացիները, սահմաններն ու Սյունիքի բնակիչները։
«Ցանկալի է իմանալ, թե ինչո՞վ են զբաղված և ինչպես են այդ գործընթացներին մասնակցում պետկառւյցներն ու արդյոք դրանց ղեկավարները հասկանում են, որ իրենք ևս, իրենց անգործությամբ կամ գործողություններով Ձեղ հետ հավասար պատասխանատվություն են կրում կատարվողի համար։
Ինչո՞ւ այսօր պետության և երկրի քաղաքացիները շահերը պաշտպանում են ոչ թե Ազգային ժողովը, ոչ թե Անվտանգության խորհուրդը, ԱԳՆ-ն կամ ՊՆ-ն, այլ միայն ՀՀ օմբուդսմենը։ Պարոն Փաշինյան, թե չունեք այս հարցերի պատասխանները, ապա անիմաստ է Մոսկվա մեկնելն ու Ձեր ներկայությամբ ՌԴ 3 միլիոնանոց հայ համայնքին նյարդայնացնելն ու ստորացնելը։ ՌԴ հայ համայնքը ձեր հրաժարականին է սպասում, ոչ թե Մոսկվա այցին»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում նախատեսվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը, որի ժամանակ, ըստ տեղեկությունների, նախատեսվում է փաստաթղթի ստորագրում։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Նախիջևանի միջանցքի բացման ուղղությամբ կոնկրետ աշխատանք է տարվում։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով այդ հարցին, հայտարարել է, որ եռակողմ հայտարարության հետագա իրագործման հայկական կողմի առաջնահերթություններն են գերիների վերադարձն ու տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։
Նրա խոսքով՝ քննարկման առանձին թեմա է Հայաստանից դեպի Ռուսաստան և Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան հաղորդակցության երթուղիների ընտրությունը, որի արդյունավետության կարևոր պայման է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման, ինչպես նաև անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ծավալների և արդյունավետության բարձրացումը:

9 Январь 2021 - 12:49 AMT
Глава Союза армян России Ара Абрамян обратился к премьер-министру Армении Николу Пашиняну, заявив, что армянская община РФ ждет его отставки, а не приезда в Москву.
Ранее стало известно, что 11 января в Москве запланирована встреча премьера Армении Никола Пашиняна и президентов РФ и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева.
«Г-н Пашинян, вы опубликовали в социальной сети ФБ «приоритетные» пункты вредоносного для армянской государственности и нашего народа заявления, которые, судя по всему, лягут в основу некоего нового соглашения, подписывать которое вы собираетесь в Москве», – отметил Абрамян.
8 января Пашинян назвал приоритеты армянской стороны в вопросе реализации трехстороннего соглашения по Нагорному Карабаху – обмен пленными и разблокировка транспортных коридоров.
«В апреле 2018 года, когда вы, эксплуатируя искренние чувства нашего доверчивого народа, настойчиво добивались для себя кресла премьер-министра, Союз армян России организовал круглый стол с участием представителей армянской общественности, в рамках которого мы высказали свои опасения и негативные прогнозы, связанные с вашим приходом к власти. Спустя почти три года, вы, наделенный фактически безграничной властью и беспрецедентным доверием народа, к сожалению, так и не сделали ничего, чтобы наше отношение к вам изменилось в лучшую сторону. Зачем и с чем вы теперь едете в Россию? Что еще вы собираетесь подписать и о чем еще договариваться на словах?» – задал вопрос глава САР.
«Почему вы, вместо того, чтобы приостановить выполнение всех остальных пунктов заявления до того, как Азербайджан выполнит пункт №8 о возвращении армянских пленных, оказавшихся в заложниках у Баку, вдруг увязываете важнейший для нашего общества вопрос с «выбором транспортных маршрутов», жизненно необходимых Азербайджану и Турции и имеющих второстепенное значение для Армении?! Содержится ли в повестке ваших переговоров и соглашений вопрос статуса Арцаха?», – отметил Абрамян.
По его словам, Пашинян более не может представлять армян и подписывать от имени Армении какие-либо документы.
«Поскольку вы уже два месяца как действуете вне правового поля РА и не имеете никакого отношения ни к государству, ни к народу, чьим именем по-прежнему пытаетесь прикрываться, окружив себя плотными кордонами вооруженной охраны, при этом забывая о том, что сегодня в охране и защите нуждаются граждане Армении, границы и жители Сюника», – говорится в обращении главы САР.
По его словам, если у Пашиняна нет ответов на эти вопросы, то ему «незачем ехать в Москву и раздражать и унижать своим появлением здесь трехмиллионную армянскую общину России».