Արցախի կառավարությունը սկսում է տեղահանված ընտանիքներին բնակելի տներով ապահովելու ծրագրի առաջին փուլը, տեղեկացնում է ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունը։
Բնակելի տները տրամադրվելու են Ասկերանի, Մարտունու, Մարտակերտի և Շուշիի շրջաններում գտնվող գյուղական համայքներում։ Տները կլինեն վերանորոգված և կահավորված։
Նախատեսվում է ապահովել նաև գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորություն և միջոցներ՝ ըստ ընտանիքի նախապատվության։ Բնակելի տների տրամադրումը կիրականացվի առաջիկա ամիսների ընթացքում։
Ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ պատերազմի ավարտից հետո ավելի քան 48,000 փախստական է վերադարձել Արցախ։

Правительство Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) запускает первую фазу программы по обеспечению жильем семей, потерявших свои дома в результате азербайджано-турецкой агрессии против Карабаха. Об этом говорится в сообщении министерства труда и социальных и миграционных вопросов.
Дома будут предоставлены в сельских общинах Аскеранского, Мартунинского, Мартакертского и Шушинского районов. Дома будут отремонтированы и меблированы.
Предусматривается обеспечение перемещенных возможностью заниматься сельским хозяйством – в зависимости от предпочтений семьи. Предоставление жилых домов будет осуществлено в ближайшие месяцы.