11 Հունվար 2021 - 15:14 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հանդիպման ավարտին հայտարարել է, որ դրա ընթացքում չի հաջողվել լուծել ռազմագերիների հարցը, աշխատանքները շարունակվելու են։
Նա նշել է, որ հարցն ամենացավոտն է, քանի որ հումանիտար է։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը ռազմագերիների մասին ամբողջովին չի իրագործվում։
Ըստ նրա, սակայն, հանդիպման ընթացքում ստորագրված հայտարարությունը շատ կարևոր է:
Կողմերը հայտարարություն են ստորագրել Ղարաբաղի զարգացման մասին։ ՌԴ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի փոխվաչապետներն առաջիկայում կներկայացնեն Լեռնային Ղարաբաղի զարգացման ծրագրերը։
Փաշինյանը հավելել է նաև, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դեռևս պետք է որոշել, և Երևանը պատրաստ է բանակցությունների։
Ադրբեջանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Խծաբերդ-Հին Թաղեր շրջանում գերեվարված 62 շիրակցին ահաբեկիչ են, ոչ թե ռազմագերի, և պատրաստվում է դատել նրանց։

Конфликт в Нагорном Карабахе еще не урегулирован, вопрос статуса региона еще предстоит определить, а вопрос обмена военнопленными Армении и Азербайджана остается не до конца решенным. Об этом заявил 11 января в Москве премьер-министр Армении Никол Пашинян по итогам трехсторонней встречи с президентами РФ и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым.
«К сожалению, этот конфликт остается неурегулированным. Конечно же, нам удалось обеспечить прекращение огня, но еще остается очень много вопросов, которые должны решаться. Один из этих вопросов – статус Нагорного Карабаха», – сказал он.
Пашинян отметил, что Армения готова продолжать переговоры в рамках сопредседательства в Минской группе ОБСЕ, в частности по вопросу определения статуса региона.
Премьер-министр также заявил, что вопрос обмена военнопленными между Арменией и Азербайджаном остается не до конца решенным, но стороны договорились продолжить работу.
«Нам не удалось до конца решить вопрос военнопленных. Это очень чувствительный вопрос, и мы должны в кратчайшие сроки его решить», – заявил Пашинян.