11 Հունվար 2021 - 15:14 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հանդիպման ավարտին հայտարարել է, որ դրա ընթացքում չի հաջողվել լուծել ռազմագերիների հարցը, աշխատանքները շարունակվելու են։
Նա նշել է, որ հարցն ամենացավոտն է, քանի որ հումանիտար է։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը ռազմագերիների մասին ամբողջովին չի իրագործվում։
Ըստ նրա, սակայն, հանդիպման ընթացքում ստորագրված հայտարարությունը շատ կարևոր է:
Կողմերը հայտարարություն են ստորագրել Ղարաբաղի զարգացման մասին։ ՌԴ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի փոխվաչապետներն առաջիկայում կներկայացնեն Լեռնային Ղարաբաղի զարգացման ծրագրերը։
Փաշինյանը հավելել է նաև, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դեռևս պետք է որոշել, և Երևանը պատրաստ է բանակցությունների։
Ադրբեջանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Խծաբերդ-Հին Թաղեր շրջանում գերեվարված 62 շիրակցին ահաբեկիչ են, ոչ թե ռազմագերի, և պատրաստվում է դատել նրանց։

The conflict in Nagorno-Karabakh has not been resolved, the issue of the status of the region remains to be determined, and the exchange of prisoners of war between Armenia and Azerbaijan has not been fully settled, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday, January 11, following a trilateral meeting with Russian and Azerbaijani Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev.
"Unfortunately, this conflict remains unresolved. Of course, we managed to secure a ceasefire, but there are still many issues that must be settled. One such issue is the status of Nagorno-Karabakh," Pashinyan said.
The Armenian PM noted that Armenia is ready to continue negotiations within the co-chairmanship in the OSCE Minsk Group, in particular, on the issue of determining the status of the region.
The Premier also stated that the issue of the POW swap between Armenia and Azerbaijan remains not fully resolved, but the parties to the conflict have agreed to continue the work.
"This is a very sensitive issue, and we must resolve it as soon as possible," he added.
This was the first meeting between Pashinyan and Aliyev after the end of hostilities in Nagorno-Karabakh. The two last met in February 2020 in Munich.