ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփն արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ է սահմանել Վաշինգտոնում հունվարի 20-ին նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալության ժամանակ անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնի իշխանությունները նման ռեժիմ էին սահմանել սեփական նախաձեռնությամբ և դիմել էին Թրամփին՝ նույնն անելու խնդրանքով, որպեսզի անհրաժշետության դեպքում կարողանան դաշնային օգնություն ստանալ անվտանգության ապահովման համար։
Ինչպես նշել են Սպիտակ տան ներկայացուցիչերը, այդ որոշումը թույլ կտա ներքին անվտանգության նախարարությանը և Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալությանը «համակարգել ջանքերը՝ հակազդելով աղետին, թեթևացնելու համար տեղի բնակչության դժվարությունները կապված արտակարգ իրավիճակի հետ, և անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել»։
Ավելի վաղ ABC News հեռուստաալիքի լրագրող Ահարոն Կատերսկին, ՀԴԲ ներքին փաստաթղթի վրա հղումով, հայտնել էր, որ այս շաբաթվանից ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգում և Վաշինգտոնում Կապիտոլիումի մոտ զինված բողոքի ակցիաներ են սպասվում։ Ըստ նրա տվյալների՝ մայրաքաղաքում այդ ակցիաները կանցկացվեն մինչև հունվարի 20-ը, երբ կայանալու է Բայդենի երդմնակալությունը։

12 Январь 2021 - 07:00 AMT
Президент США Дональд Трамп ввел режим ЧС в Вашингтоне, чтобы обеспечить безопасность во время инаугурации победителя выборов демократа Джо Байдена 20 января, сообщил Белый дом.
Ранее власти американской столицы ввели режим ЧС по собственной инициативе и обратились к Трампу с просьбой сделать то же самое, чтобы при необходимости можно было получить федеральную помощь для обеспечения безопасности, пишет РИА Новости.
«Сегодня президент Дональд Трамп сообщил, что в округе Колумбия существует чрезвычайная ситуация, и распорядился, чтобы федеральная помощь была направлена вдобавок к усилиям округа из-за экстренных обстоятельств, связанных с 59-й президентской инаугурацией», – говорится в сообщении Белого дома.
Как пояснили в администрации Трампа, решение главы государства позволит министерству внутренней безопасности и Федеральному агентству по чрезвычайным ситуациям «координировать все усилия по противодействию бедствию с целью облегчить трудности и страдания для местного населения, вызванные чрезвычайной ситуацией, и предоставить подходящую помощь».
Ранее журналист телеканала ABC News Аарон Катерский со ссылкой на внутренний документ ФБР сообщил, что с этой недели во всех 50 штатах США и у Капитолия в Вашингтоне планируются вооруженные акции протеста. В американской столице, по его данным, акции будут проходить до 20 января, на которое намечена инаугурация Байдена.