Մոտ 700 առանձնատուն է տրամադրվելու բնակավայրերից տեղահանված արցախցիներին, փոխանցում են ԱՀ քաղաքաշինության նախարարությունից:
Նշվում է, որ տեղահանված բնակիչների համար Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների գյուղական անբնակ առանձնատների վերանորոգման ծրագրի շրջանակում 2020-ի դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ մեկնարկել է 71 առանձնատան վերանորոգումը: Դրանցից 34-ն արդեն հանձնվել է շահագործման, իսկ մյուսների վերանորոգումն ընթացքի մեջ է։
Նախատեսված 700 առանձնատան վերանորոգման աշխատանքները կմեկնարկեն առաջիկայում՝ անբնակ տների թվի վերաբերյալ շրջվարչակազմերի տվյալները ստանալուց անմիջապես հետո:
Նշվում է նաև, որ ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության և շինարարական 28 կազմակերպության միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ վերականգնման աշխատանքներին զուգահեռ սկսել նաև այդ առանձնատների վերանորոգումը։
Ծրագրում ընդգրկված են նաև գյուղական բնակավայրերի այն տները, որոնցում երկար տարիներ փաստացի ոչ ոք չի բնակվում: Ծրագրի ֆինանսավորումը կատարվելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով:

Вынужденно перемещенным карабахцам будет предоставлено около 700 частных домов. Об этом сообщает министерство градостроительства Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
По состоянию на 30 декабря, в рамках программы реновации нежилых сельских частных домов в Аскеранском, Мартунинском и Мартакертском районах для переселенцев начался ремонт 71 дома. 34 из них уже введены в эксплуатацию, остальные находятся в процессе ремонта.
Ремонт запланированных 700 частных домов начнется в ближайшее время, сразу после получения от районных администраций данных о количестве нежилых домов. Между 28 строительными компаниями министерства градостроительства достигнуто соглашение о начале ремонтных и реставрационных работ этих частных домов.
В сельских частных домах, помимо внутренней и внешней отделки, будут кухни и внутренние санузлы. Ведутся также переговоры с главами администраций и собственниками для получения согласия на предоставление этих домов вынужденным переселенцам.
Финансирование проекта будет осуществляться Всеарямнским фондом «Айастан».
После прекращения военных действий в Карабахе в места постоянного проживания в республику уже вернулись 48,694 беженца.