Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հրավերով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Մոսվայում է՝ մասնակցելու ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին, հայտնում են դատախազությունից։
«Արթուր Դավթյանը կարևորել է հատկապես արցախյան վերջին պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրավիճակում ՌԴ դատախազության աշխատակիցների կողմից Արցախում քրեաիրավական ոլորտում ռուսական խաղաղապահ ուժերի սպասարկման շրջանակներում իրականացվող աշխատանքը, որը նպաստում է օրինապահությանը, ռուս զինծառայողների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների բնականոն իրականացմանը, հայկական զինված ուժերի ծառայողների, Արցախի բնակչության հետ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված հարաբերությունների հաստատմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության երաշխավորմանը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Դատախազությունից հայտնում են նաև, որ Դավթյանն Արցախում ծառայություն իրականացնող՝ ՌԴ դատախազության 4 աշխատակցի պարգևատրել է մեդալնելով և կրծքանշանով՝ իրավակարգի ամրապնդման և ՀՀ դատախազության հետ համագործակցության գործում ունեցած ներդրման համար։ Դավթյանի այցը շարունակվում է:

По приглашению генерального прокурора России Игоря Краснова генеральный прокурор Армении Артур Давтян находится в Москве для участия в торжественных мероприятиях, посвященных Дню работника прокуратуры РФ. Об этом сообщает пресс-служба генпрокуратуры РА.
«Давтян особо подчеркнул важность деятельности сотрудников российской прокуратуры в рамках службы российских миротворческих сил в уголовно-правовой сфере в Арцахе в послевоенный период. По его убеждению, это будет способствовать исполнению российскими военнослужащими их служебных обязанностей, а также установлению отношений, основанных на взаимном уважении и доверии со служащими армянских вооруженных сил и жителями Арцаха, а также гарантированию стабильности и мира, что в свою очередь поможет восстановлению нормальной жизни в Арцахе», – говорится в сообщении.
Отмечается, что 4 сотрудников прокуратуры РФ, несущие службу в Республике Арцах, были награждены соответствующими медалями и нагрудными знаками за вклад в дело укрепления правового порядка в Арцахе и сотрудничества с прокуратурой РА.