13 Հունվար 2021 - 06:16 AMT
Մոսկվայում ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազներ Արթուր Դավթյանը, Իգոր Կրասնովը և Քյամրան Ալիևը քննարկել են հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու հարցը, տեղեկացնում է Գլխավոր դատախազությունը։
ՌԴ գլխավոր դատախազն առաջարկել է հանդիպել հունվարի 12-ին ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազներին։
Հանդիպման նպատակն էր միջազգային իրավական ոլորտում հետագա շփումների ձևավորման, դրա համար անհրաժեշտ պայմանների, ինչպես նաև արդիական մի քանի հարցերի շուրջ քննարկման ծավալումը:
Այդ շրջանակում որպես միջազգային իրավական գործակցության ծավալման երաշխիք՝ Դավթյանը բարձրացրել է հրադադարի մասին 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի հնարավորինս արագ կատարման անհրաժեշտությունը, Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց սեղմ ժամկետներում Հայաստան վերադարձնելու, իսկ մինչ այդ նրանց կյանքի և առողջության երաշխավորման, նրանց այլ իրավունքների ապահովման հարցը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը կարևոր երաշխիք կհանդիսանա եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված մյուս պայմանավորվածությունների կատարման և տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման համար:
Այս իմաստով Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է նաև տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչությունից զերծ պահելու, դրա դեմ ընդհանուր պայքարի խնդիրը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ վերը նշված, ինչպես նաև իրավական բնույթի այլ խնդիրների շուրջ քննարկումներն աշխատանքային ռեժիմով շարունակելու վերաբերյալ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հանդիպման ավարտին հայտարարել է, որ դրա ընթացքում չի հաջողվել լուծել ռազմագերիների հարցը, աշխատանքները շարունակվելու են։ Կողմերը, սակայն, հայտարարություն են ստորագրել Ղարաբաղի զարգացման մասին։ ՌԴ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի փոխվաչապետներն առաջիկայում կներկայացնեն Լեռնային Ղարաբաղի զարգացման ծրագրերը։

13 Январь 2021 - 07:15 AMT
12 января по инициативе генерального прокурора РФ состоялась трехсторонняя встреча с участием находящихся в Москве для участия в мероприятиях, организованных по случаю Дня работника прокуратуры РФ, генпрокуроров Армении, Азербайджана и России Артура Давтяна, Камрана Алиева и Игоря Краснова. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры РА.
Целью встречи было установление дальнейших контактов в области международного права, необходимых условий для этого, а также обсуждение ряда текущих вопросов.
В этом контексте Давтян в качестве гарантии расширения международно-правового сотрудничества поднял вопрос о необходимости скорейшего выполнения восьмого пункта трехстороннего заявления о прекращении огня от 10 ноября, о возвращении в Армению удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и других лиц в короткие сроки, а до этого вопрос гарантирования их жизни и здоровья и обеспечения их других прав
Генпрокурор РА подчеркнул, что возвращение военнопленных и гражданских лиц станет важной гарантией выполнения других договоренностей, достигнутых в трехстороннем заявлении, и для укрепления мира в регионе.
Давтян также поднял вопрос защиты региона от международного терроризма и совместной борьбы с ним.
В ходе встречи были достигнуты договоренности о продолжении обсуждения вышеупомянутых, а также других правовых вопросов в рабочем режиме.
Ранее в письме генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сообщил, что 62 армянина были захвачены в плен в Гадрутском районе Арцаха. При этом Байрамов назвал их «диверсантами». Он отметил, что граждане Армении попали в плен уже после окончания военных действий и подписания заявления от 10 ноября.