Սյունիքը Հայաստանի պետականության ողնաշարն է, և պետք է շարունակենք ձեռնարկել անվտանգության ապահովման բոլոր միջոցները, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարզում առկա խնդիրներին առնչվող խորհրդակցությանը։
«Բազմիցս եմ ասել, որ Սյունիքը համարում եմ մեր պետականության ողնաշարը, մենք պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկենք Սյունիքում ՀՀ անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ոչ միայն Սյունիքում, սակայն մարզն այս առումով ունի առանձնահատուկ նշանակություն»,-ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ հարցերի լայն շրջանակ են քննարկելու՝ անդրադառնալով այն միջոցառումներին, որոնք իրականացվելու են Սյունիքի հատվածում ՀՀ անվտանգությունն ապահովելու համար։
Փաշինյանը կարևորել է նաև մարզի սոցիալ-տնտեսական, բնապահպանական խնդիրների քննարկումը։
Արցախում 44-օրյա պատերամզին հաջորդած՝ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադմիր Պուտինի ու Ադրբեջան ի նախագահ Իլհամ Ալիևի համատեղ հայտարարությունից հետո պարզ դարձավ, որ Սյունիքի մարզի մի շարք բնակաայրեր այսուհետ սահմանամերձ են լինելու։ Սյունիքի մի քանի համայնքից տարածքային զիջումներ են եղել Ադրբեջանին՝ համապատասխան ԽՍՀՄ քարտեզի։

13 Январь 2021 - 12:41 AMT
Сюникская область – это хребет государственности Армении, и нужно и дальше принимать все меры для обеспечения безопасности. Об этом заявил 13 января премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе совещания о ситуации, обусловленной изменением приграничной среды в Сюнике.
«Я много раз говорил, что считаю Сюник хребтом нашей государственности, и мы должны принять все меры в Сюнике для обеспечения безопасности Армении. Не только в Сюнике, но и на всей территории республики, однако Сюник имеет в этом отношении особое значение. Также нужно обсудить, какие социальные и экономические программы мы будем реализовывать в общинах, которые получили новый статус, фактически, оказались приграничными населенными пунктами», – сказал Пашинян.
По его словам, в ходе заседания будут приняты решения, достигнуты договоренности, согласован процесс их дальнейшей реализации.
После завершения войны в Карабахе в Сюникской области Армении прошли многочисленные демонстрации. Жителей беспокоят вопросы безопасности, возникающие в связи тем, что многие населенные пункты области становятся приграничными.