Նիդերլանդների կառավարությունն ամբողջ կազմով հրաժարական կտա մանկական նպաստների հետ կապած սկանդալի պատճառով։ Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն։
Նա նշել է, որ պաշտոնական դիմում է ներկայացնելու թագավոր Վիլլեմ-Ալեքսանդերին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պետությունը չկարողացավ թույլերին պաշտպանելու իր պարտավորությունները կատարել, լուրջ խափանում տեղի ունեցավ։ Անմեղ մարդիկ չարագործներ ճանաչվեցին, նրանց կյանքը խորտակված է, իսկ խորհրդարանը ոչ պատշաճ էր այդ մասին տեղեկացված»,- ասել է Ռյուտտեն։
2020-ի դեկտեմբերի կեսին Նիդերլանդների խորհրդարանը հրապարակեց հետազոտության արդյունքները, ըստ որոնց` ծնողներից շատերը սխալմամբ մեղադրվել են մանկական նպաստների համակարգը չարաշահելու մեջ: Փաստաթղթում նշվում էր, որ սխալ է կատարվել առնվազն 9000 ընտանիքի հանդեպ, սակայն իրականում այդ թիվը շատ ավելի մեծ կարող է լինել։
Ստեղծված իրավիճակի համար մեղավոր համարվեցին նախարարները, պետծառայողներն ու նույնիսկ դատարանները, որոնք չօգնեցին ծայրահեղ ծանր ֆինանսական կացության մեջ հայտնված ընտանիքներին, երբ նրանց պարտավորեցրին վերադարձնել որպես նպաստ ստացած գումարները, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ տույժեր վճարել։ Որոշ դեպքերում մարդիկ զրկվել են տներց, աշխատանքից և իրենց երեխաների խնամակալությունից։

16 Январь 2021 - 06:42 AMT
За несколько недель до парламентских выборов премьер-министр Нидерландов Марк Рютте и все члены правительства уходят в отставку. Об этом 15 января сообщил сам глава кабинета министров. Причиной отставки стал скандал с детскими пособиями.
В декабре 2020 года парламент Нидерландов представил расследование, согласно которому многие семьи в стране были ошибочно обвинены в злоупотреблении системой детских пособий. Обвиненные родители были вынуждены вернуть государственные пособия на детские сады и ясли за период 2013-2019 годов. Ошибочные обвинения коснулись более 20 тысяч семей, пишет Deutsche Welle.
В некоторых случаях суммы выплат достигали десятков тысяч евро. Авторы расследования заявили, что в результате ошибочных действий властей «были нарушены основные принципы правового государства». Правительство объявило о выделении каждой из пострадавших семей компенсации в размере 30,000 евро.
Отставка кабинета министра является во многом символическим шагом. Министры продолжат выполнять свои обязанности до тех пор, пока к присяге не будет приведено новое правительство.
17 марта в стране состоятся парламентские выборы. Согласно опросам, праволиберальная Народная партия за свободу и демократию, лидером которой является Марк Рютте, намного опережает противников. В случае победы Рютте, являющийся премьер-министром страны с 2010 года, сможет сформировать новый правительственный кабинет.