Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «շատ լավ նամակ» է գրել՝ Անկարայի ու Փարիզի հարաբերությունները բերելավելու ցանկությամբ, հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Ընդ որում, Էրդողանը սուրբծննդյան ուղերձ է հղել Մակրոնին՝ ցավակցելով 2020-ին Ֆրանսիայում տեղի ունեցած մի քանի ահաբեկչությունների կապակցությամբ։
«Երկու օր առաջ մենք Մակրոնից շատ լավ և դրական նամակ ենք ստացել, որտեղ հարաբերությունները զարգացնելու և մեր նախագահի հետ հանդիպելու ցանկություն կա։ Նա նույնիսկ ձեռագիր և թուրքերենով ողջույն է գրել`«Սիրելի Թայիփ»,- հայտարարել է Չավուշօղլուն։
Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի՝ Էրդողանը դրական է վերաբերվել նամակին ու հայտնել, թե «հաճույքով կհանդիպեն»։ Ըստ Չավուշօղլուի՝ խոսքն առաջին հերթին վիդեոկոնֆերանսի կամ հեռախոսազրույցի մասին է։
Ֆրանսիայում պատմության ուսուցիչ Սամուել Պատիի գլխատումից հետո Մակրոնը հայտարարել էր, որ իր երկիրը չի հրաժարվի Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարները հրապարակելուց։ Մահմեդական մի շարք երկրներ այդ հայտարարությունից հետո կոչ էին արել բոյկոտել ֆրանսիական ապրանքները, նույնը կոչ էր արել նաև Էրդողանը։ Դրանից մի քանի օր անց Էդողանը վիրավորական արտահայտություններ էր հնչեցրել Մակրոնի հասցեին՝ հորդորելով «հոգեբանական օգնության դիմել», Փարիզը դրանից հետո Անկարայից իր դեսպանին հետ էր կանչել խորհրդակցությունների։

Глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу заявил, что президент Франции Эмманюэль Макрон прислал «очень хорошее» письмо, адресованное турецкому президенту Реджепу Тайипу Эрдогану, о желании нормализовать отношения между Анкарой и Парижем.
При этом, Эрдоган отправил новогоднее послание Макрону, в котором выразил соболезнования в связи с несколькими терактами во Франции в 2020 году.
«Два дня назад мы получили очень хорошее и положительное письмо от Макрона, в котором содержится его желание развивать отношения, встретиться с нашим президентом. Он даже от руки написал приветствие на турецком: «Дорогой Тайип», – отметил Чавушоглу, пишет РИА Новости.
По его словам, турецкий лидер положительно отреагировал на письмо французского коллеги.
«Наш президент сказал: «Встретимся с удовольствием». Речь идет, прежде всего, о видеоконференции и телефонных переговорах», – добавил турецкий министр.
После убийства учителя истории Самюэля Пати в коммуне Конфлан-Сент-Онорин под Парижем и заявлений Макрона о том, что страна не откажется от публикации карикатур на пророка Мухаммеда, в ряде мусульманских стран стали звучать призывы к бойкоту французской продукции. Эрдоган призвал граждан своей страны отказаться от покупки французских товаров на фоне обострения отношений двух стран. За несколько дней до этого, после прозвучавших оскорблений со стороны Эрдогана, заявившего, что его французскому коллеге, выдвинувшему идею «просвещенного ислама», нужно «лечить свою психику», Париж отозвал из Анкары своего посла для консультаций.