Պատերազմական գործողությունների ավարտից ի վեր Արցախ է վերադարձել 49,461 բնակիչ, տեղեկացնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Ռուս խաղաղապահներն ուղեկցել են ՀՀ-ից ավտոբուսներով Արցախ վերադարձող փախստականներին՝ մեկ օրում 197 փախստական է տեղափոխվել Ստեփանակերտ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը դեռևս 2020-ի նոյեմբերի 30-ին հայտարարել էր, որ ռուս խաղաղապահները ոչ բոլոր փախստականներին են հաշվառում՝ մոտ 30,000 մարդ Արցախ է վերադարձել առանց ռուս խաղաղապահների ուղեկցության։
Ռուս խաղաղապահներն Արցախում շուրջօրյա դիտարկում են իրավիճակն ու հրադադարի ռեժիմի պահպանումը։ Նրանք ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական բնակության վայրեր, ցուցաբերում հումանիտար օգնություն, վերականգնվում են քաղենթակառուցվածքների օբյեկտները։

В свои дома после окончания боев в Нагорном Карабахе вернулся 49,461 житель, сообщает пресс-служба Минобороны России.
«Российские миротворцы сопроводили очередную колонну с беженцами, которые вернулись в свои дома в Нагорном Карабахе с территории Республики Армения. Автобусами из Еревана в Степанакерт доставлено 197 беженцев», – говорится в сообщении.
При этом, российские военные учитывают не всех беженцев, около 30,000 из них выехали из Армении без сопровождения миротворцев, отметил 30 ноября 2020 года министр территориального управления и развития Нагорного Карабаха Жирайр Мирзоян.
Ранее стало известно, что правительство Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) запускает первую фазу программы по обеспечению жильем семей, потерявших свои дома в результате азербайджано-турецкой агрессии против Карабаха. Дома будут предоставлены в сельских общинах Аскеранского, Мартунинского, Мартакертского и Шушинского районов. Дома будут отремонтированы и меблированы.