Ավստրալիայի իշխանությունները, որոնք մտադիր էին վերացնել երկրում հայտնի դարձած Ջո անունով աղավնուն, հրաժարվել են այդ մտադրությունից, քանի որ պարզվել է, որ նա ներգաղթյալ չէ, տեղաբնակ է և վտանգ չի ներկայացնում տեղի կենդանիների համար։ Այդ ոչնչով աչքի չընկնող թռչունի պատմությունն առիթ դարձավ համազգային բանավեճի ծավալման համար, այդ թվում՝ գյուղնախարարի և նույնիսկ վարչապետի մասնակցությամբ։
Ամեն ինչ սկսվեց դեկտեմբերի 26-ին, երբ Մելբուրնի արվարձաններից մեկի բնակիչ Քևին Սելլի-Բերդոն իր բակում հայտանբերեց ուժասպառ մի աղավնու, կերակրեց նրան և անվանեց Ջո՝ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի պատվին, գրում է BBC-ն։
Աղավնու ոտքին կապույտ ժապավեն էր կապված, որին գրված էր, որ աղավնին պատկանում է ԱՄՆ Օկլահոմա նահանգի աղավնիների մրցաթռիչքների սիրահարների ակումբին։
Այդ սպորտով զբաղվող մարդիկ հատուկ վարժեցված աղավնիներին տանում են որոշակի տարածության վրա և միաժամանակ բաց թողնում, իսկ հետո հաշվարկում են, թե ինչ արագությամբ յուրաքանչյուրը կհասնի բուծարան։ Մի մասը հետ չի վերադառնում։
Հաշվի առնելով, որ Մելբուրնն ու Օկլահոման 12,000 կմ հեռավորության վրա են, թռչունի նոր տերը, ապշած լինելով այդ հանգամանքից, պատմել է այդ մասին սոցցանցերում։ Նա ենթադրում էր, որ աղավնին մոլորվել է և հատել օվկիանոսը՝ հավանաբար, ինչ-որ նավի վրա։ Սելլի-Բերդը կապ էր հաստատել ակումբի հետ, վերցրել Ջոյի ենթադրյալ տիրոջ հեռախոսահամարը, սակայն նրա զանգերին չէին պատասխանել։
Դրանից հետո Ավստրալիայի գյուղնախարարությունը հայտարարեց, որ աղավնուն հարկավոր է վերացնել, քանի որ այն ապօրինի է հատել սահմանը և կարող է հիվանդություններ տարածել։ Քանի որ Ավստրալիայի կենդանական աշխարհը եզակի է, այդ երկրի իշխանությունները մեծապես կարևորում են այդ հարցը։ Սոցցանցերում ի պաշտպանություն աղավնու մեծ ալիք բարձրացավ։
Առողջապահության նախարարությունն առաջարկեց ոչ թե սատկացնել թռչունին, այլ կարանտին սահմանել։
Իմանալով, թե ինչ է կատարվում Ավստրալիայում՝ Աղավնիների մրցաթռիչքների ամերիկյան միությունը հայտնեց, որ Օրեգոն նահանգում հոկտեմբերի 29-ին իրոք այդպիսի մրցում է անցկացվել, սակայն համապատասխան համարի թռչունն իրականում չի անհետացել։ Պարզվել է նաև, որ այդ աղավնին մոխրագույն է, իսկ Ջոն՝ սպիտակ, շեկ երանգով, ուստի ոտքի գրությունը կարող է կեղծ լինել։
Արդյունքում որոշվեց, որ աղավնի Ջոն, ամենայն հավանականությամբ, ավստրալացի է և կենսաանվտանգության համար վտանգ չի ներկայացնում։

Власти Австралии пощадили ставшего знаменитым голубя Джо и решили не умерщвлять его, поскольку выяснилось, что он не иммигрант и не представляет опасности для местных животных.
Все началось 26 декабря, когда житель одного из пригородов Мельбурна Кевин Селли-Бердо обнаружил у себя во дворе изможденного голубя, накормил его и оставил жить, назвав Джо в честь избранного президента США Джозефа Байдена. На лапе у голубя оказалась синяя лента с надписью, гласившей, что он принадлежит клубу любителей голубиных гонок из американского штата Оклахома, пишет BBC.
Занимающиеся этим спортом люди увозят специально обученных голубей на определенное расстояние и выпускают одновременно, а затем вычисляют скорость, с которой каждый из них доберется до своего питомника. Некоторые при этом теряются.
Учитывая, что Оклахому и Мельбурн разделяют 12 тысяч километров, новый хозяин птицы был потрясен и рассказал о своей находке в соцсетях. Он предполагал, что голубь заблудился и пересек океан – скорее всего, не своим ходом, а на борту корабля.
Австралийское министерство сельского хозяйства заявило, что птица должна быть умерщвлена, поскольку пересекла границу незаконно и может оказаться переносчиком болезней. Как известно, Австралия обладает уникальным животным миром, поэтому власти страны всеми силами пытаются предотвратить распространение опасных заболеваний, которые могут быть завезены из-за рубежа.
Узнав о происходящем, Американский союз голубиных гонок сообщил, что 29 октября в штате Орегон действительно проводилась голубиная гонка, но птица, которой был присвоен соответствующий номер, на самом деле не пропадала. К тому же этот голубь по кличке Блю Бар серый, а Джо – бело-рыжий, поэтому браслет на его лапе, вероятно, фальшивый. Волонтеры, занимающиеся спасением голубей в Мельбурне, написали в минсельхоз, что и прежде находили птиц с поддельными кольцами. Кто и зачем этим занимается, защитники природы не знают.
В результате ведомство объявило: «Голубь Джо, скорее всего, австралиец и не представляет риска для биобезопасности. Ведомство считает, что повязка на лапе птицы поддельная. Дальнейших действий по этому поводу не будет».
Жесткие австралийские законы о защите местной биологической среды уже не первый раз попадают в заголовки мировых СМИ. В 2015 году голливудскому актеру Джонни Деппу и его тогдашней жене Амбер Херд пришлось записать видеообращение с извинениями после того, как они ввезли в Австралию своих двух собак на частном самолете.