Թուրքիայի Բուրսա քաղաքում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցի է վաճառքի հանվել, այս մասին հայտարարել է թուրքական Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը։
«Բուրսայի հայկական եկեղեցին վաճառքի է հանվել։ Միթե՞ աղոթավայրը վաճառքի ենթակա է։ Ինչպե՞ս կարող է հասարակությունը և պետությունը նման բան թույլ տալ»,- գրել է Փայլանը ֆեյբուքյան իր էջում՝ հրապարակելով հայկական եկեղեցու լուսանկարը։
Համաձայն առցանց հայտարարության՝ հայկական եկեղեցին 6 մլն թուրքական լիրա արժե՝ մոտ $800,000։
2016-ին օնլայն շոփում Բուրսայում 300-ամյա հայկական եկեղեցի էր վաճառքի հանվել։ Դեռ պարզ չէ՝ խոսքը նույն եկեղեցու մասին է, թե ոչ, բայց վաճառքի մասին հայտարարությունները հրապարակել են անշարժ գույքի գործակալները։

18 Январь 2021 - 15:02 AMT
Армянская католическая церковь в турецком городе Бурса выставлена ​​на продажу. Об этом сообщил член парламента Турции армянского происхождения Каро Пайлан.
«Армянская церковь Бурсы выставлена на продажу. Продается ли место поклонения? Как могут общество и государство допустить такое? Позор вам!» – написал Пайлан на своей странице в Facebook, разместив фотографию армянской церкви.
Согласно объявлению о продаже церкви, размещенной онлайн, здание армянской церкви продается за 6 млн турецких лир или около $800,000.
В 2016 году 300-летняя армянская церковь была выставлена ​​на продажу в Бурсе. Пока не ясно, та же это церковь или нет, но объявления о продаже опубликовали агенты по недвижимости.