ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, 2020թ․ արդյունքների ամփոփիչ ասուլիսում անդրադառնալով գերիների վերադարձի հարցին, ասել է, որ հայկական կողմը սկզբնական փուլում ամբողջական չի ներկայացրել գերեվարվածների ցուցակները՝ հավելելով, որ այժմ այդ ցուցակը ճշտվում է։
Ըստ նրա՝ սկզբից հարկավոր էր, որ և ՀՀ-ն, և Ադրբեջանը կազմեն գերիների և կորած անձանց ցուցակները՝ այս առումով, առավելապես խնդիրներ ունեցավ հայկական կողմը։
«Ադրբեջանը ներկայացրեց այդ ցուցակը, այն մեծ չէր, և բոլորը, ոչ անմիջապես, բայց վերադարձվեցին՝ նրանք, ովքեր ընդգրկված էին ադրբեջանական ցուցակում։ Ադրբեջանի կողմից այլևս գերիների, կորածների վերաբերյալ հարցեր չառաջացան»,- ասել է Լավրովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ հայկական կողմն ամբողջական ցուցակներ չի ներկայացրել, հետագայում փոխանակվեցին այն անձինք, որոնք մասնակցել էին իրադարձություններին մինչև նոյեմբերի 10-ը։
«Սակայն, հիմա գլխավոր հարցը կապված է հայ զինծառայողների հետ դեկտեմբերի սկզբին Հադրութի շրջանում։ Նրանք գերի են ընկել մեկ շաբաթ, 10 օր անց՝ դեկտեմբերի սկզբին, 62 մարդ»,- ասել է Լավրովը։
Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարարի՝ ադրբեջանական կողմն այս փուլում հայտարարել է՝ քանի որ այդ մարդիկ Հադրութում են հայտնվել մարտական գործողությունների դադարից հետո, նրանց հարցն առանձին պետք է դիտարկվի, ոչ թե նոյեմբերի 10-ի հայտարարության համաձայն։
«Մենք, այնուամենայնիվ, առաջ ենք տանում այդ հարցը քննարկելու անհրաժեշտությունը՝ փակելու համար «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Ես խոսել եմ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ՝ փորձելով ճշտել վերջնական ցուցակները, բայց պարզվել է, որ այդ անձանց թիվը 62-ից զգալիորեն ավելի է։ Եվ այժմ մեր զինվորականները ՀՀ և Ադրբեջանի զինվորականների հետ կապի մեջ են։ Այժմ արդեն անվանական այդ ցուցակները ճշտվում են՝ հասկանալու համար, թե որտեղ կարող են լինել այդ մարդիկ»,- ասել է Լավրովը։
Լավրովը նշել է նաև, որ եթե Արցախում ռուս խաղաղապահներ չլինեին, գերիների փոխանակման հարցը շատ ավելի բարդ կլիներ լուծել։
Պատասխանելով եռակողմ հայտարարության հնարավոր «գաղտնի հավելվածների մասին հարցին՝ Լավրովն ասել է, որ ոչ մի նման բան չկա։
«Ոչ մի գաղտնի հավելված չկա։ Եվ ես չեմ տեսնում, թե ինչ թեմաներ կարող էին ինչ-ինչ «գաղտնիքներ» առարկա դառնալ»,- ասել է Լավրովը։

The Armenian side did not immediately submit complete lists of prisoners of war kept in Azerbaijan, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov told a press conference on Monday. January 18.
Lavrov noted that the exchange of POWs is part of the agreement signed by Armenia, Russia and Azerbaijan on the night of November 10.
"And this issue was discussed in subsequent telephone conversations of Russian President Vladimir Putin with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, as well as in my telephone conversations with the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia. And it was part of a fairly lengthy discussion when the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia arrived in Moscow on January 11," Lavrov said․
The Russian foreign policy chief said prisoners of war from both sides who participated in hostilities and were captured before the statement of November 10 have been exchanged. He added that the sides are now working to settle "the question that arose in early December in Hadrut region."
A group of more than 62 Armenians were taken captive near the villages of Khtsaberd and Hin Tagher in Hadrut, Karabakh, both settlements having remained under Armenian control after the war. The situation around the two villages came to a head when Azerbaijan launched new offensives to capture them on December 11, having seized most of the region of Hadrut during the war.
Lavrov said the Azerbaijani side at that stage stated that, "insofar as these people were sent into the area after the announcement of a ceasefire and տհե end of hostilities", they should be considered separately, not as part of the November 10 statement.
"We, both President Putin and I, are still promoting the need to continue consideration of this issue in order to settle it, guided by the principle of “all for all”," Lavrov added.