ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը գիտակցաբար չի հիշատակվել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ այժմ ԼՂ կարգավիճակի հարցի առաջադրման համար ամենալավ ժամանակը չէ։
«Հուսով եմ՝ հիմա էմոցիաները հետին պլան կմղվեն: Ի դեպ, հենց դա է պատճառը, որ որոշվեց շրջանցել այդ հարցը՝ թողնելով ապագային»,- ասել է Լավրովը 2020-ի արդյունքներն ամփոփող ասուլիսում։
Լավրովը նշել է, որ կարգավիճակի հարցով պետք է զբաղվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրները, որոնք առաջիկայում կայցելեն տարածաշրջան։
«Տարածքը, որտեղ տեղակայված է ռուս խաղաղապահ առաքելությունը, փաստացի խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի է»,-ասել է նա։
Լավրովն ասել է նաև, որ պատճառ չի տեսնում, թե ինչու ՀՀ պաշտոնյաները չեն կարող այցելել Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա ասել է, որ ՀՀ և Ղարաբաղի հայերի միջև պետք է կապ լինի և բոլորը համաձայն են դրան։
«Եվ եթե բոլորը համաձայն են, ես այդ մակարդակով իրականացվող շփումներին խոչընդոտելու պատճառ չեմ տեսնում։ ՀՀ պաշտոնյաները ներգրավված են Լեռնային Ղարաբաղին հումանիտար աջակցության ցուցաբերման գործում, ինչը բացասական էմոցիաներ չի առաջացնում Բաքվում։ Տարօրինակ կլիներ, եթե հակատակը լիներ»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե եթե ՀՀ պաշտոնյաների այցերն Արցախ շարունակվեն, «պատասխանը շատ կոշտ է լինելու»։ Ըստ նրա, ոչ մի օտարերկրյա քաղաքացի, ոչ մի միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչ, բացառությամբ, ԿԽՄԿ-ի, առանց Ադրբեջանի թույլտվության չի կարող այցելել Լեռնային Ղարաբաղ։ «Թող հայերը չմոռանան պատերազմի մասին։ Այդպիսի այցերին պետք է վերջ դնել։ Զգուշացնում ենք՝ եթե նման սադրիչ գործողություններ ձեռնարկվեն, Հայաստանն էլ ավելի կփոշմանի»,-ասել էր Ալիևը։

18 Январь 2021 - 13:24 AMT
Статус Нагорного Карабаха был сознательно не упомянут в совместном заявлении лидеров Армении, России и Азербайджана от 10 ноября. Об этом заявил 18 января министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2020 году.
По его словам, сейчас не самое лучшее время выдвигать тему статуса Карабаха.
«Территория, на которой развернуты российские миротворцы, является зоной ответственности российского миротворческого контингента. Именно из этого мы исходим в наших контактах с Ереваном и с Баку. Сейчас отрабатываются такие нюансы, я бы сказал детали, связанные с организацией транспортного сообщения, снабжения зоны ответственности миротворцев, оказания в ней гуманитарного содействия людям, которые туда вернулись. Уже 50,000 армян туда вернулись из Армении», – заявил Лавров.
Вопросом статуса региона, подчеркнул министр, в том числе будут заниматься и сопредседатели Минской группы ОБСЕ: «Они сейчас возобновили свои контакты со сторонами, собираются еще раз ехать в регион».
«Ровно потому, что проблема статуса Нагорного Карабаха является такой противоречивой, если брать позиции Еревана и Баку, и было решено тремя лидерами обойти этот вопрос стороной и оставить его на потом, на будущее», – отметил Лавров.
Дипломат добавил, что обсуждение статуса Нагорного Карабаха станет возможным в будущем, и к этой теме еще предстоит вернуться, но в настоящий момент это было бы преждевременным.
«Я очень надеюсь, что сейчас эмоции будут отведены на второй план. Кстати, ровно поэтому сейчас не самое лучшее время выдвигать в качестве приоритетной тему статуса Нагорного Карабаха, она остается на будущее», – сказал он.
«А к статусу предстоит вернуться. Главное, чтобы по статусу в последствие были конкретные, спокойные правовые дискуссии между Арменией и Азербайджаном на основе того добрососедства, которое нам всем нужно восстановить в регионе», – заявил Лавров.