Հունվարի 19-ի որոնողական աշխատանքների արդյունքում Մեխակավանից (Ջաբրայիլ) հայտնաբերվել է 1 զիծառայողի աճյուն, մարմինն անճանաչելի է եղել, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, PanARMENIAN.Net-ին ասաց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը։
Որոնողական աշխատանքներն իրականացվել են Հադրութ, Վարանդա (Ֆիզուլի), Մեխակավան (Ջաբրայիլ), Կովսական (Զանգելան) ուղղություններով:
Հունվարի 20-ին որոնողական աշխատանքներ չեն իրականացվի․ այդ օրն Ադրբեջանում «սգո օր» է։
Պատերազմի ավարտից մինչ օրս կատարված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 1247 զինծառայողի ու քաղաքացիական անձի աճյուն:

The remains of one Nagorno-Karabakh serviceman was recovered on Tuesday, January 19, according to Hunan Tadevosyan, the head of the Department of Information and Public Relations of Karabakh's State Service for Emergency Situations. The body was discovered near Mekhakavan (Jabrayil), Hetq reports.
Since November 13, the Nagorno-Karabakh rescue teams have found the bodies and remains of 1247 soldiers and civilians. Family members and parents of missing soldiers are also participating in the process.
No search operations will be conducted on Wednesday though, Tadevosyan said.
"January 20 is a mourning day in Azerbaijan that's why we have not been allowed to continue the search and rescue operations today," Tadevosyan said, also citing the adverse weather conditions.