Ռուսաստանի Պետդուման պատրաստվում է հարցում ուղղել կառավարությանն ինքնահռչակ հանրապետություններ Դոնեցկի, Լուգանսկի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանցի խաղաղապահների պատասխանատվության գոտու բնակիչներին կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութ ներարկելու հնարավորության մասին։
«Մենք պետք է օգնենք մեր հայրենակիցներին, մանավանդ նրանց, ովքեր այսօր գտնվում են Դոնեցկի ու Լուգանսկի մարզերում։ Մեզանից բացի նրանց ուրիշ օգնող չկա»,- ասել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, փոխանցում է «Ազատությունը»։
Առաջարկը ներկայացել է ԱՊՀ երկրների գործերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը։ Պատգամավորները կողմ են դրան։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի 2000 չափաբաժին է ուղարկվել ԼՂ ռուսաստանցի խաղաղապահների համար։

The Russian State Duma is going to ask the government about the possibility of providing Sputnik-V coronavirus vaccines in Nagorno-Karabakh, where Russian peacekeepers have recently been deployed, the Armenian Service of RFE/RL reports.
The proposal was drafted by the first deputy chairman of the committee for CIS affairs, Konstantin Zatulin. “There is simply no one to help people in these territories in terms of vaccination,” Zatulin told reporters.
It was reported earlier that 2,000 doses of the Russian Sputnik V vaccine were sent to Nagorno-Karabakh for the Russian peacekeepers.
Armenia, meanwhile, is expecting the first batch of the Covid-19 vaccine by the first half of February. health authorities have said that the country is negotiating with several manufacturers, including Sputnik-V, Pfizer-BioNTech, Moderna and AstraZeneca.