Արցախ վերադարձողների թվի մասին ռուս խաղաղապահների և Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանի հրապարակած թվերը ճիշտ են, ռուսները հրապարակում են միայն իրենց միջնորդությամբ վերադարձածների թիվը, հայտարարել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը, փոխանցում է Civilnet-ը։
«Երկու թիվն էլ, իրենց հերթին, ճիշտ են։ Իրավ, նոյեմբերի 10-ից մինչև այսօր Արցախ է վերադարձել 95,000 մարդ։ Ռուսական քարտեզում նշված թիվը վերաբերում է միայն իրենց միջնորդությամբ ավտոբուսներով Արցախ վերադարձած մարդկանց։ Բայց պետք է հաշվի առնել, որ բազմաթիվ մարդիկ վերադարձել են իրենց սեփական մեքենաներով, տաքսիներով կամ այլ միջոցներով և չեն օգտվել անվճար ավտոբուսներից։ Նաև կարևոր է նշել, որ խաղաղապահների թվում ներառված են միայն նոյեմբերի 14-ից հետո վերադարձածները, սակայն մեծ ալիք կար նոյեմբերի 10-14 ընկած ժամանակահատվածում»,- նշել է Վահրամ Պողոսյանը։
Հունվարի 20-ին Երևանում Ազգային ժողով – կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը հայտարարել էր, որ մինչև այժմ Արցախ է վերադարձել 95,000 մարդ։
Ռուս խաղաղապահները ամեն օր քարտեզ են հրապարակում, որտեղ նշում են նաև Արցախ վերադարձած հայերի թիվը, որը հւնվարի 21-ի դրությամբ 50,390 թիվը։

Nagorno-Karabakh (Artsakh) presidential spokesman Vahram Poghosyan has confirmed that 95,000 people – more than 63% of the 150,000 population – have returned to Karabakh after the end of hostilities, Civilnet reports.
Armenia's Minister of Labor and Social Affairs Mesrop Arakelyan told lawmakers on Wednesday, January 20 that 95,000 people have so far returned to Karabakh. The Russian peacekeeping contingent, however, has put the figure at a little over 50,000.
Poghosyan said Friday that both numbers are correct as 95,000 people have indeed returned to Karabakh. Data provided by the Russian side, however, only includes people who have gone back to the their homes with the peacekeepers' mediation, the spokesman added.
"We should also count the many people who have returned to Karabakh by car and have not used the services of the buses. The figures provided by the peacekeepers begin from November 14, but there was a big wave between November 10 and 14," Poghosyan said.