Արցախ վերադարձողների թվի մասին ռուս խաղաղապահների և Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանի հրապարակած թվերը ճիշտ են, ռուսները հրապարակում են միայն իրենց միջնորդությամբ վերադարձածների թիվը, հայտարարել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը, փոխանցում է Civilnet-ը։
«Երկու թիվն էլ, իրենց հերթին, ճիշտ են։ Իրավ, նոյեմբերի 10-ից մինչև այսօր Արցախ է վերադարձել 95,000 մարդ։ Ռուսական քարտեզում նշված թիվը վերաբերում է միայն իրենց միջնորդությամբ ավտոբուսներով Արցախ վերադարձած մարդկանց։ Բայց պետք է հաշվի առնել, որ բազմաթիվ մարդիկ վերադարձել են իրենց սեփական մեքենաներով, տաքսիներով կամ այլ միջոցներով և չեն օգտվել անվճար ավտոբուսներից։ Նաև կարևոր է նշել, որ խաղաղապահների թվում ներառված են միայն նոյեմբերի 14-ից հետո վերադարձածները, սակայն մեծ ալիք կար նոյեմբերի 10-14 ընկած ժամանակահատվածում»,- նշել է Վահրամ Պողոսյանը։
Հունվարի 20-ին Երևանում Ազգային ժողով – կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը հայտարարել էր, որ մինչև այժմ Արցախ է վերադարձել 95,000 մարդ։
Ռուս խաղաղապահները ամեն օր քարտեզ են հրապարակում, որտեղ նշում են նաև Արցախ վերադարձած հայերի թիվը, որը հւնվարի 21-ի դրությամբ 50,390 թիվը։

22 Январь 2021 - 08:49 AMT
После войны в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) в свои дома вернулись 95,000 карабахцев. Об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян.
Между тем, согласно данным Минобороны РФ, в Карабах вернулись 50,390 человек. Погосян отметил, что оба числа верны, однако РФ отмечает лишь количество вернувшихся в сопровождении российских миротворцев, пишет Civilnet.
«Действительно, с 10 ноября в Арцах вернулось 95 тысяч человек. Число, указанное на российской карте, относится только к людям, которые вернулись в Арцах на автобусах при российском посредничестве. Но следует учитывать, что многие люди вернулись на собственных машинах, такси или других средствах и не пользовались бесплатными автобусами. Также следует отметить, что в данных миротворцев указаны только те, кто вернулся после 14 ноября, но 10-14 ноября была большая волна»,- отметил Погосян.
Ранее министр труда, социальных и жилищных вопросов Арцаха Мане Тандилян заявила, что около 34 тысяч арцахцев лишились крова и остались без домов в результате войны. 121 населенный пункт Арцаха перешел под контроль Азербайджана. Это означает, что десятки тысяч арцахцев лишились жилья и имущества. Министерство начнет предоставлять жилье вынужденным переселенцам.