Հայաստանի սահմանների մոտ իրականացվող թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները չեն վկայում, որ թուրք-ադրբեջանական ղեկավարությունը խաղաղ մտադրություններ ունի Հայաստանի հանդեպ, իսկ թշնամական գործողությունների դադարեցումը կարող է պայմաններ ստեղծել վստահության համար, PanARMENIAN.Net-ի հարցին արձագանքելով՝ հայտարարեց արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Նաղդալյանին խնդրել էինք մեկնաբանել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությունը, թե խաղաղության երկարատև լինելու պարագայում իրենք ու Ադրբեջանը պատրաստ են քայլեր ձեռնարկել հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ։ Խնդրել էինք նշել՝ արդյոք հայկական կողմը պատրաստ է «հարաբերությունները կարգավորելու», պետք է հասկանալ այդ հայտարարության ներքո և արդյոք այս մասով որևէ նախաձեռնություն նկատվել է, մասնավորապես՝ թուրքական կողմից։
«Չէի ուզի մեկնաբանել թուրք-ադրբեջանական ղեկավարության հայտարարությունները, որոնք որևէ կերպ չեն ամրապնդվում գործողություններով: Ավելին, դրանք հակասում են միմյանց: ԵԱՀԿ հանձնառությունների խախտումներով Հայաստանի սահմանների մոտ իրականացվող թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները չեն վկայում, որ թուրք-ադրբեջանական ղեկավարությունը խաղաղ մտադրություններ ունի ՀՀ հանդեպ: Հայաստանի հանդեպ թշնամական գործողությունների դադարեցումը կարող է պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանում վստահության ձևավորման համար»,- նշեց ԱԳՆ խոսնակը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ փետրվարի 1-12-ը Թուրքիան զորավարժություններ կանցկացնի Հայաստանի սահմանին մոտ գտնվող Կարսում, որին կմասնակցեն նաև ադրբեջանցի զինվորականները։ Թուրքիան և Ադրբեջանը վերջին անգամ համատեղ զորավարժություններ են անցկացրել հուլիսին` հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներից հետո: Որոշ աղբյուրների պնդմամբ՝ այդ զորավարժություններից հետո Թուրքիան իր սպառազինության և խմբավորումների զգալի մասը թողել է Ադրբեջանում՝ Արցախի դեմ պատերազմի նախագծումը և իրագործումը համակարգելու համար:

Турецко-азербайджанские военные учения у границы с Арменией, нарушающие обязательства ОБСЕ, не показывают, что турецко-азербайджанское руководство имеет мирные намерения в отношении Армении. Об этом в ответ на вопрос PanARMENIAN.Net заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Ранее министр иностранных дел Турции Чавушоглу заявил, что если мир будет долгосрочным, Турция и Азербайджан готовы предпринять шаги по нормализации отношений с Арменией.
Нагдалян ответила на вопрос, готова ли армянская сторона к «нормализации отношений», и в этой связи была ли замечена какая-либо инициатива, в частности, с турецкой стороны.
«Не хотела бы комментировать заявления турецко-азербайджанского руководства, которые никоим образом не подкрепляются действиями. Более того, они противоречат друг другу.
Турецко-азербайджанские военные учения у границы с Арменией, нарушающие обязательства ОБСЕ, не показывают, что турецко-азербайджанское руководство имеет мирные намерения в отношении Армении. Прекращение вражеских действий в отношении Армении может создать условия для установления доверия в регионе», – отметила пресс-секретарь.
1-12 февраля недалеко от границы с Арменией, в Карсе, Турция проведет военные учения, в которых также примут участие азербайджанские военные. По сообщениям турецких СМИ, в ходе учений запланированы испытания нового оружия. В ходе маневров также будут отрабатываться высадка десанта и авиаудары по объектам условного противника.