Ղարաբաղյան հակամարտության երկարատև կարգավորումը դեռ գտնված չէ, խաղաղության հասնելու, տարածաշրջանի ապագա իրավական կարգավիճակի որոշման գործընթացը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և հիմնված լինի վերջինի հիմնարար սկզբունքների վրա, ասված է Եվրախորհրդարանի զեկույց-բանաձևում, որին արձագանքել են նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
Եվրոպական խորհրդարանը հունվարի 21-ին ընդունած «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականություն» զեկույց-բանաձևում խստորեն դատապարտել է Թուրքիայի ապակայունացնող դերն առանց այն էլ անկայուն Հարավային Կովկասում՝ կոչ անելով զերծ մնալ ԼՂ հակամարտությանը միջամտելուց, այդ թվում՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելուց, և նպաստել խաղաղությանը։
Եվրոպացի պատգամավորներն ափսոսանք են հայտնել, որ Թուրքիան փորձել է նաև խարխլել հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Զեկույց-բանաձևում ԵԽ-ն ողջունել է նոյեմբերի 10-ի հրադադարի համաձայնությունը և կոչ արել Եվրամիությանն ավելի նշանակալի ներգրավվածություն ունենալ հակամարտության կարգավորման գործում, «չթողնել տարածաշրջանի ճակատագիրը այլ տերությունների ձեռքերում»։
Եվրոպական խորհրդարանը խստորեն դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Սիրիայից ու այլ վայրերից ԼՂ վարձկան ահաբեկիչների տեղափոխման փաստը, խաղաղ բնակիչների սպանությունները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, սրբավայրերի թիրախավորումը, կասետային զինատեսակների օգտագործումը, և կոչ է արել Հայաստանին ու Ադրբեջանին վավերացնել Կասետային զինատեսակների օգտագործումն արգելով կոնվենցիան։
Եվրախորհրդարանի հայտարարությանն ի պատասխան՝ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է, որ ԵԽ-ն դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Սիրիայից և այլ վայրերից ԼՂ հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներ տեղափոխման փաստը:
«Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված զեկույց-բանաձևերում ամրագրված են բազմաթիվ կարևոր դրույթներ, որոնք վերաբերում են Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային և դրանում Թուրքիայի ներգրավվածությանը, իրականացված պատերազմական հանցագործություններին, ագրեսիայի հետևանքների վերացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին, հատկապես՝ հումանիտար հարցերի շուրջ: Առանձնապես կարևորում ենք, որ Եվրախորհրդարանը ոչ միայն դատապարտեց պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների, պաշտամունքի վայրերի թիրախավորումը, այլև ընդգծեց, որ այդ հանցագործությունները պետք է անպատիժ չմնան»,-հայտարարել է Նաղդալյանը, փոխանցում է Armenpress-ը։
Նա նշել է, որ ԱԳՆ-ն համաձայն է Եվրախորհրդարանի կոչին, որ Թուրքիան պետք է ձեռնպահ մնա ԼՂ հակամարտությունում որևէ միջամտությունից, այդ թվում՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն տրամադրելու միջոցով, և հրաժարվի իր ապակայունացնող գործողություններից:
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմում Թուրքիան նշանակալի աջակցություն է ցույց տվել այդ երկրին՝ ռազմական ու ռազմավարական առումներով։ Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ Թուրքիայի ներգրավումը դատապարտել են մի շարք պաշտոնատար անձինք ու կառույցեր։

22 Январь 2021 - 13:20 AMT
Европарламент: Пока нет долгосрочного урегулирования карабахского конфликта, осуждаем дестабилизирующую роль Турции
Европарламент принял две резолюции по Карабаху и осудил вмешательство Турции в недавнюю войну в Карабахе. Как говорится в резолюции-отчете, прочное урегулирование карабахского конфликта еще не найдено, и процесс определения будущего правового статуса региона должен осуществляться в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и на основе ее основных принципов.
В отдельном параграфе 38 резолюции Европарламент подверг резкой критике дестабилизирующую роль Турции, которая еще больше подрывает хрупкую стабильность на Южном Кавказе. В резолюции с озабоченностью подчеркнуто военное участие третьих стран в конфликте, особенно вмешательство Турции и ее дестабилизирующая роль, и призвал к международному исследованию присутствия иностранных боевиков, использования кассетных боеприпасов и фосфорных бомб.
В резолюции содержится призыв к Турции воздержаться от вмешательства в нагорно-карабахский конфликт, в том числе предлагая военную помощь Азербайджану, воздерживаться от его дестабилизирующих действий и активно содействовать миру. Осуждена также переброска Турцией иностранных боевиков-террористов из Сирии и других частей в Нагорный Карабах.
Кроме того, Европарламент отмечает, что в Нагорном Карабахе должны быть обеспечены безопасность армянского населения, армянского культурного наследия, безопасное возвращение вынужденных переселенцев и беженцев в места прежнего проживания. В резолюции также содержится призыв к надлежащему расследованию всех военных преступлений и привлечению к ответственности виновных.
В ответ на резолюции Европарламента пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила, что Армения придает большое значение тому, что Европарламент осудил факт переброски Турцией боевиков из Сирии и других стран в зону карабахского конфликта.
«Принятые Европарламентом отчеты-резолюции содержат много важных положений, которые касаются азербайджанской агрессии против Арцаха, причастности к ней Турции, совершенных военных преступлений, шагов, которые необходимо предпринять для устранения последствий агрессии, особенно по гуманитарным вопросам. Мы подчеркиваем, что Европейский парламент не только осудил военные преступления, включая и нападения на гражданское население, инфраструктуры, места оправления культа, но также подчеркнул, что эти преступления не должны остаться безнаказанными», – отметила Нагдалян, пишет «Арменпресс».
По ее словам, в МИД Армении согласны с призывом Европарламента к Турции воздерживаться от любого вмешательства в нагорно-карабахский конфликт, в том числе и путем оказания военной помощи Азербайджану, отказаться от дестабилизирующих действий.
В 44-дневной войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха, Турция оказала этой стране значительную военную и стратегическую поддержку. Вовлечение Турции в карабахский конфликт осуждается рядом официальных лиц и организаций.