Կորոնավիրուսի «բրիտանական» շտամից մահացության ավելի մեծ տոկոսը, որի մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնոսնը, կարող է կապված լինել առողջապահական համակարգի գերծանրաբեռնվածության հետ։ Այդ մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության արտակարգ հիվանդությունների ստորաբաժանման տեխնիկական խմբի ղեկավար Մարիա վան Քերկհոֆեն։
«Եթե վիրուսի փոխանցման արագությունն աճում է, վարակի դեպքերն ավելի շատ կլինեն։ Դա կարող է ակնհայտ թվալ, բայց եթե դեպքերն ավելի շատ են, աճում են նաև հոսպիտալացման թվերը․․․ Երբ կա առողջապահական համակարգի գերծանրաբեռնվածություն, մահացության ցուցանիշն աճում է, քանի որ համակարգը գերծանրաբեռնված է»,- ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսի նոր մուտացիան 30%-ով ավելի մահաբեր է և 70%-ով ավելի վարակիչ։ Նա նաև նշել էր, որ լոքդաունից Բրիտանիայի դուրս գալու մասին դեռևս խոսք չի կարող լինել, քանի որ վարակների թիվը դեռևս շատ մեծ է, իսկ մեծ քաղաքների հիվանդանոցները դժվարությամբ են կարողանում ընդունել բոլոր հիվանդներին։
Կորոնավիրուսի նոր՝ VUI-202012/01, շտամի մասին հայտնի դարձավ հունվարի 14-ին։ Այդ մասին հայտարարեց Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության ղեկավար Մեթ Հենքոքը։ Գիտնականները նշում են, որ նոր մուտացիան առավելապես ազդում է երեխաների վրա և ավելի ակտիվ տարածվում նրանց միջոցով։ Ըստ բրիտանացի բժիշկների, այժմ վիրուսի այդ շտամն է դարձել «հիմնականը» բնակչության շրջանում։

23 Январь 2021 - 06:30 AMT
ВОЗ: Смертность от «британского» штамма Covid-19 может быть связана с перегрузкой системы здравоохранения
Повышенный уровень смертности «британского» штамма коронавируса, о которой заявил премьер Великобритании Борис Джонсон, может быть связан с перегрузкой системы здравоохранения. Об этом заявила глава технической группы подразделения чрезвычайных заболеваний Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Мария Ван Керкхове.
«Если у вас повышается скорость передачи вируса, у вас будет больше случаев (заражения — ред.). Я знаю, это может показаться очевидным, но если у вас больше случаев, у вас растет число госпитализаций… В ситуации, когда есть перегрузка (системы здравоохранения — ред.), у вас увеличится летальность, потому что система перегружена», — сказала Ван Керкхове в ходе брифинга, пишет РИА Новости.
22 января Джонсон сообщил, что выявленная ранее мутация коронавируса на 30% более смертельна, чем ранее известная, и до 70% более заразна. Он также отметил, что о скором выходе из режима локдауна в Британии не может быть и речи, так как уровень заражений коронавирусом все еще крайне высок, а больницы в больших городах не справляются с потоком пациентов.
О новом варианте коронавируса — VUI-202012/01 — 14 декабря сообщил глава Минздрава Великобритании Мэтт Хэнкок. Ученые отмечали, что новая мутация в большей степени влияет на детей и активнее переносится ими. По словам британских медиков, сейчас этот вариант вируса стал «основным» среди населения. По данным ВОЗ, «британский» вариант коронавируса обнаружили уже в 60 странах. Многие государства приостановили транспортное сообщение с королевством.