Վրաստանի գլխավոր դատախազությունն ավարտել է Դավիթ Գարեջիի վանական համալիրի հետ կապված գործի հետաքննությունը, այն փոխանցվել է Թբիլիսիի քաղաքային դատարան, փոխանցում է «Գրուզիա Օնլայնը»։
Դատախազ Ամիրան Գուլուաշվիլիի խոսքով՝ մեղադրյալներ Իվերի Մելաշվիլիի ու Նատալյա Իլյիչևայի հանդեպ հետաքննությունը Վրաստանի տարածքի մի մասը օտար պետության փոխանցելու ուղղությամբ ավարտվել է, քրգործով հարյուրավոր հետաքննություններ են անցկացվել։
Դավիթի Գարեջիի վանական համալիրը գտնվում է վրաց-ադրբեջանական սահմանին․ դրա շուրջ տարածքային անհամաձայնություն կա երկու երկրի միջև։ Այժմ սահմանային վանական համալիրի մի մասը գտնվում է Վրաստանի, մյուսը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Որպես վկա հարցաքննվել է 100 մարդ։ Կառավարական տարբեր գերատեսչություններից առգրավվել են գործի համար կարևոր փաստաթղթեր, ներառյալ քարտեզագրական նյութեր: «1937-1938 թվականների 1/200 000 մասշտաբի տեղագրական բնօրինակ քարտեզը հայտնաբերվել է Նատալյա Իլիչևայի աշխատասենյակում կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում»,- ասել է Գուլուաշվիլին։
Հոկտեմբերի 7-ին Վրաստանի իշխանությունները հետաքննություն էին սկսել նախորդ կառավարության օրոք հարևան երկրներին «տարածքների ապօրինի զիջման» հարցով։ Վարչապետի թեկնածու Միխեյիլ Սաակաշվիլին կառավարությանը մեղադրում էր կեղծ հետաքննություն անցկացնելու և Ադրբեջանին 2000-ականներին տարածք տալու համար։

23 Январь 2021 - 07:49 AMT
Генеральная прокуратура Грузии завершила расследование в связи с делом монастырского комплекса Давид-Гареджи. Об этом заявил на брифинге прокурор Амиран Гулуашвили.
Как отметил Гулуашвили, теперь дело будет идти в Тбилисском городском суде, пишет Грузия-Online.
Переговоры Тбилиси и Баку о делимитации государственной границы на этом участке безуспешно ведутся с начала 1990-х годов. Согласно административному делению времен СССР, часть комплекса находилась на территории Азербайджанской ССР.
«Генеральная прокуратура Грузии завершила в отношении обвиняемых Ивери Мелашвили и Натальи Ильичевой расследование по факту осуществления действий, направленных на передачу части территории Грузии иностранному государству. Дело будет рассматриваться в Тбилисском городском суде. По уголовному делу произведены сотни следственных и процессуальных действий. В качестве свидетелей опрошены до 100 лиц. В различных государственных ведомствах изъята важная для дела документация, в том числе картографические материалов», – заявил Гулуашвили.
По его словам, оригинал топографической карты 1937-1938 годов масштаба 1/200 000 в результате следственных действий был обнаружен в рабочем кабинете Натальи Ильичевой. Примечательно, что указанная карта является государственной собственностью, и вместо рабочего кабинета обвиняемой, должна была храниться, согласно законодательству Грузии, в архиве Национального агентства публичного реестра Минюста Грузии, отметил прокурор.
Грузинская историография считает монастырь Удабно (второе название комплекса Давид-Гареджи, основанного в VI веке сирийскими паломниками) наследием истории и культуры Грузии. Но, по мнению азербайджанской стороны, к монастырю, высеченному в скале, имеют непосредственное отношение албаны — древнее христианское население, которое проживало на этой территории.