Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցին ԱՄՆ-ում դեսպան նշանակելու հարցն օրակարգում է, սակայն դեռևս քննարկման փուլում է, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Այս մասին հայտարարել է ինքը՝ Մակունցը` անդրադառնալով ԱՄՆ-ում դեսպան նշանակվելու մասին մամուլում շրջանառվող լուրերին:
Դիվանագիտական փորձին վերաբերող հարցին Մակունցն արձագանքել է, թե այն կարևոր է, «սակայն որոշ դեպքերում ամենաառաջնային դերակատարումը չունի»:
«Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ ՀՀ-ում դեսպան նշանակվում են դիվանագիտական նշանակումով և քաղաքական նշանակումով: Քաղաքական նշանակման համար որևէ սահմանափակում չկա, ինչ վերաբերում է իմ փորձին, կարծում եմ՝ այն հանրային է եղել խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում, փորձը չափազանց կարևոր է, սակայն որոշ դեպքերում ամենաառաջնային դերակատարումը չունի»,- ասել է նա։
Լիլիթ Մակունցը 2018 թվականի զբաղեցրել է մշակույթի նախարարի պաշտոնը, ապա պատգամավորական մանդատ ստացել ու գլխավորել իշխող «Իմ քայլը»։ Այժմ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսանի պաշտոնն զբաղեցնում է Վարուժան Ներսեսյանը։

The head of the ruling My Step parliamentary bloc, Lilit Makunts, has confirmed that the issue of her appointment as the Armenian Ambassador to the United States is on the agenda, while adding that no final decision has been reached yet.
In an interview with the Armenian Service of RFE/RL on Sunday, January 24, Makunts said the issue is under discussion.
While critics say the lawmaker does not have sufficient experience in diplomatic work for such an appointment, Makunts herself said "in some cases" such experience does not play a "priority role."
"Throughout the world, including in the Republic of Armenia, ambassadors are appointed both diplomatically and politically. There are no restrictions on political appointments. As for my experience, I think it has been public within the framework of parliamentary diplomacy. Experience is, of course, extremely important, but in some cases it does not play a priority role," she said.