Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստից առաջ ակցիա է իրականացրել՝ պահանջելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձը։
Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ակցիայից կարճ տեսանյութ է ներկայացրել, որտեղ պահել է պաստառ՝ «Ազատություն Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին» գրությամբ։
«ԵԽԽՎ նիստը սկսեցինք մեր բողոքի ձայնը բարձրացնելով և պահանջելով միջազգային ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց օր առաջ ազատ արձակելու պահանջով»,- գրել է Մարուքյանը։
Պատերազմից հետո Հայաստան է վերադարձել Ադրբեջանում պահվող 44 գերի։ Նոյեմբերի 10-ի պատերազմի դադարեցման հայտարարությունից հետո հայկական կողմից 6 տասնյակից ավելի կամավոր էր գերեվարվել։ Մյուս ռազմագերիների մասին հայկական կողմն առայժմ պաշտոնական տվյալներ չի հրապարակել։ Ավելի վաղ իշխանության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, թե դա արվում է գերույթան մեջ գտնվող, սակայն անհետ կորած համարվողների կյանքը չվտանգելու համար։

Лидер армянской оппозиционной партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян провел акцию протеста перед заседанием ПАСЕ с требованием освободить армянских пленных в Азербайджане. Об этом сам Марукян сообщил в Facebook.
«Заседание ПАСЕ начали с протеста и требования оказать международное давление на Азербайджан с требованием как можно скорее освободить армянских военнопленных и гражданских лиц», – отметил Марикян.
Он опубликовал отрывок видео, в котором видно, как он стоит с табличкой, на которой на трех языках написано: «Свободу содержащимся в Азербайджане армянским военнопленным».
Азербайджан объявил в розыск 21 армянина в связи с войной в Нагорном Карабахе. Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что армяне, захваченные после боевых действий в Нагорном Карабахе, являются не военнопленными, а «террористами», и будут привлечены к уголовной ответственности.