Կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի վրա: Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին:
«Սա հայկական ամենախորհրդանշական կենտրոններից մեկն է: Սրահում շաբաթական սովորում է ավելի քան 250 երեխա: Անհանգստությունս անսահման է: Վստահ եմ՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը կերաշխավորի հետագա անվտանգ գործունեությունն ապահովելու համար: Մենք անկոտրում ենք», – ասել է «Աբովյան» վարժարանի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը, փոխանցում է «Հայերն այսօրը»։
Դեպքից հետո ոստիկանությունն այցելել և ուսումնասիրել է վայրը: Հրազենը կոտրել է երկրորդ հարկի պատուհանը, որտեղ դաշնամուրի դաս էր անցկացվում: Տուժածներ չկան: Դեպքի առնչությամբ Մշակույթի կենտրոնի նախագահը բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն:
Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունից հայտարարել են, որ կենտրոնի վրա հարձակումը խիստ մտահոգություն է առաջացնում։
«Վերահաստատում ենք, որ ազգային պատկանելության հիմքով և ատելությամբ հրահրված ցանկացած արարք, ինչպիսիք վերջին շրջանում Ֆրանսիայում հայերի և հայկական մշակութային ժառանգության դեմ թուրքա-ադրբեջանական ոտնձգություններն էին, պետք է բացառվի»,-հայտարարել են դեսպանությունից։
Մշակույթի կենտրոնը Հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և երկրի հարավից դեպի Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը: Մինչև այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրք ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվեց Ֆրանսիայում:

At around 6:40 p.m. local time on Sunday, January 24, shots were fired at the Sahag-Mesrob Armenian Cultural Center in Marseille, France, shattering the window on the second floor, where piano lessons were being conducted, Asbarez reports.
No one was hurt in the attack. The music teacher who was present at the scene at the time of the shooting, as well as the president of the cultural center lodged a complaint with the police, which sent several teams to investigate the incident.
“This is one of the most symbolic Armenian centers. More than 250 children study in the hall every week. My anxiety is boundless. I am confident that the government will guarantee the center’s further safe operation. We are unbreakable,” Karen Khurshudyan, President of Abovyan school that operates from the hall told the Armenians Today television program.
The Cultural Center also serves as headquarters for several Armenian organizations. During the Artsakh war, the center was the hub, from where humanitarian assistance sent from Marseilles and the south of the country to Armenia was coordinated.
Hate speech and calls for violence against Armenians surged to an unprecedented level specifically during the war against Nagorno-Karabakh. Throughout the world, Turks and Azeris living were filmed threatening Armenians and attacking them during peaceful gatherings and rallies.