«Իմ քայլը» խմբակցությունում շրջանառվում է Սահմանադրության փոփոխությունների մի նախագիծ, որի ընդունման պարագայում հնարավոր կլինի արտահերթ ընտրությունների տեսական անցկացումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից խուսափելով։
Ինչպես գրում է «Հայկական ժամանակը», փոփոխության բնույթը Սահմանադրության 92-րդ հոդվածում այնպիսի լրացում կատարելն է, որի համաձայն՝ ԱԺ արտահերթ ընտրություն անցկացվում է նաև խորհրդարանի առնվազն ⅗-ով ընդունված ԱԺ-ն արձակելու որոշում ընդունելու դեպքում:
Ներկայումս արտահերթ ընտրությունների համար վարչապետը պետք է հրաժարական տա, իսկ դրան հետևած 2 նիստում նոր վարչապետ չընտրվի, սակայն ընդդիմությունը հրաժարվում է չառաջադրել թեկնածու, ինչը տեսականորեն չի բացառում նոր վարչապետի ընտրություն, եթե իշխող խմբակցությունից ընդդիմության օգտին քվեարկողներ լինեն։ Փոփոխության բնույթն այն է, որ Փաշինյանը կշարունակի պաշտոնավարել մինչև նոր վարչապետի ընտրությունը։

26 Январь 2021 - 07:49 AMT
Правящая фракция «Мой шаг» Национального собрания Армении рассматривает проект поправок в Конституцию, в случае принятия которых теоретически станет возможно проведение внеочередных выборы, избежав отставки премьер-министра РА Никола Пашиняна, пишет «Айкакан жаманак».
Отмечается, что суть поправки заключается в том, чтобы внести такое дополнение в статью 92 Конституции, согласно которому внеочередные выборы в Национальное собрание проводятся также в случае принятия решения о роспуске парламента, принятого минимум ⅗ частью депутатов.
В настоящее время для проведения внеочередных выборов премьер-министр должен подать в отставку, и на следующих двух заседаниях не должен быть избран новый премьер. Однако армянская оппозиция отказывается не выдвигать кандидата, что теоретически не исключает избрания нового премьер-министра при наличии избирателей от правящей фракции в пользу оппозиции. Суть изменений заключается в том, что Пашинян продолжит занимать этот пост до избрания нового премьер-министра.
После прекращения войны в Карабахе в Армении начались акции протеста с требованием отставки премьера Никола Пашиняна. В конце 2020 года Пашинян заявил о планах провести внеочередные выборы в 2021 году.