Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության հատուկ չվերթով հունվարի 25-ին Երևան է ժամանել մոտ 30 տոննա հումանիտար օգնություն, հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հումանիտար օգնությունը ներառում է հիմնականում դեղամիջոցներ, բժշկական սարքավորումներ, ինչպես նաև սոցիալական ոլորտի համար անհրաժեշտ տարբեր իրեր։ Ինքնաթիռով Երևան է տեղափոխվել նաև երկու միկրոավտոբուս` համապատասխան հենաշարժային սարքավորումներով` Ստեփանակերտի վերականգնողական կենտրոնի համար։
Հումանիտար աջակցությունը կազմակերպվել է Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի և «Սիլվա Կապուտիկյան» գերմանահայ կանանց միության սերտ գործակցությամբ։
2020-ի նոյեմբերի սկզբին Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանության, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի և ԳԴՀ կառավարության համատեղ ջանքերով, մոտ մեկ տոննա մարդասիրական օգնություն, հիմնականում` դեղամիջոցներ և բժշկական սարքավորումներ էին ուղարկվել Հայաստան։
Նախարարությունից հիշեցրել են, որ աջակցության ծրագրերի նպատակով դաշնային կառավարությունն արդեն 2մլն եվրո է տրամադրել ԿԽՄԿ-ին: Գերմանական Կարմիր Խաչը Հայաստանի Կարմիր Խաչին տրամադրել է 200,000 եվրո, ինչպես նաև դաշնային կառավարությունը 300,000 եվրո աջակցություն է տրամադրել GIZ-ի երևանյան գրասենյակի միջոցով:

A German Defense Ministry plane transported 30 tons of humanitarian aid to Yerevan on Monday, January 25, to support those affected from the recent war in Nagorno-Karabakh.
The assistance was organized in close cooperation with the Armenian Embassy in Germany, the Primate of the Armenian Diocese of the Armenian Apostolic Church in Germany and the country's Silva Kaputikyan Union of Armenian Women.
The humanitarian assistance mainly includes medicine, medical equipment, and necessity goods. In addition, two minibuses equipped with proper mobility aids were delivered to the rehabilitation center of Stepanakert, Karabakhs' capital.
The first batch of humanitarian assistance from Germany arrived in Armenia back in early November. Also, Germany has provided €2 million to the ICRC, the German Red Cross has allocated €200,000 to the Armenian Red Cross, while the federal government has allocated €300,000 through the GIZ office in Yerevan.