Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության հատուկ չվերթով հունվարի 25-ին Երևան է ժամանել մոտ 30 տոննա հումանիտար օգնություն, հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հումանիտար օգնությունը ներառում է հիմնականում դեղամիջոցներ, բժշկական սարքավորումներ, ինչպես նաև սոցիալական ոլորտի համար անհրաժեշտ տարբեր իրեր։ Ինքնաթիռով Երևան է տեղափոխվել նաև երկու միկրոավտոբուս` համապատասխան հենաշարժային սարքավորումներով` Ստեփանակերտի վերականգնողական կենտրոնի համար։
Հումանիտար աջակցությունը կազմակերպվել է Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի և «Սիլվա Կապուտիկյան» գերմանահայ կանանց միության սերտ գործակցությամբ։
2020-ի նոյեմբերի սկզբին Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանության, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի և ԳԴՀ կառավարության համատեղ ջանքերով, մոտ մեկ տոննա մարդասիրական օգնություն, հիմնականում` դեղամիջոցներ և բժշկական սարքավորումներ էին ուղարկվել Հայաստան։
Նախարարությունից հիշեցրել են, որ աջակցության ծրագրերի նպատակով դաշնային կառավարությունն արդեն 2մլն եվրո է տրամադրել ԿԽՄԿ-ին: Գերմանական Կարմիր Խաչը Հայաստանի Կարմիր Խաչին տրամադրել է 200,000 եվրո, ինչպես նաև դաշնային կառավարությունը 300,000 եվրո աջակցություն է տրամադրել GIZ-ի երևանյան գրասենյակի միջոցով:

Специальным рейсом министерства обороны Германии в Ереван 25 января прибыло около 30 тонн гуманитарной помощи. Помощь организована при тесном сотрудничестве посольства Армении в Германии, предстоятельства армянской епархии Армянской Апостольской Церкви в Германии и союза армянских женщин Германии «Сильва Капутикян».
Гуманитарная помощь включает в себя в основном лекарства, медицинское оборудование, а также различные предметы, необходимые для применения в социальной сфере. В Ереван были доставлены также два микроавтобуса с соответствующим опорно-двигательным оборудованием для реабилитационного центра Степанакерта.
Еще в начале ноября совместными усилиями посольства Армении в Германии, епархии Армянской апостольской церкви в Германии и правительства ФРГ в Армению было отправлено около одной тонны гуманитарной помощи, в основном медикаментов и медицинского оборудования.
Германия уже предоставила МККК 2 млн евро на программы поддержки, Красный крест Германии выделил 200 тысяч евро армянскому Красному кресту, а федеральное правительство выделило 300 тысяч евро через ереванский офис GIZ.