Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում պարզապես անհնար ու անընդունելի է, մենք շարունակելու ենք պայքարն ԱՀ անկախության ճանաչման ուղղությամբ, հայտարարել է նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Թեև դժվար պայմաններում, սակայն շարունակելու ենք պայքարը Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, իսկ որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում պարզապես անհնար ու անընդունելի է», – հայտարարել է Հարությունյանը։
Անդրադառնալով հետպատերազմական իրավիճակին ու վերականգնողական աշխատանքներին՝ ԼՂ նախագահը շեշտել է, որ Արցախին դժվար ու երկար ճանապարհ է սպասվում երկրի վերականգնման ու զորացման ուղղությամբ, այնպիսի երկրի, որտեղ բոլոր արցախցիներն ապագա կտեսնեն ապրելու և արարելու:
44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի շրջանների մի մասն անցել է Ադրբեջանին։ Հունվարի 11-ին ՀՀ, Ադրբեջանի ու ՌԴ ղեկավարների հանդիպումից հետո հաստատվել էր, որ սկսվելու է տարածաշրջանի տրանսպորտային ապաշրջափակման գործընթաց։ Արցախի կարգավիճակի հարցը, սակայն, չի քննարկվել։

Любой статус Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) в составе Азербайджана просто невозможен и неприемлем. Об этом заявил 26 января президент НКР Араик Арутюнян.
«Даже в сложных условиях мы продолжим борьбу за международное признание независимости Республики Арцах», – подчеркнул Арутюнян, представляя коллективу новосозданного МВД республики руководителя ведомства Карена Саркисяна.
Президент отметил, что обсуждение этого вопроса непрерывно должно вестись в Минской группе ОБСЕ. Он добавил, что страны-посредники в организации полностью разделяют эту позицию.
Арутюнян также коснулся послевоенной ситуации и восстановительных работ, подчеркнув, что Арцаху предстоит пройти сложный и долгий путь для восстановления и укрепления страны, в которой все арцахцы смогут жить и созидать.
После 44-дневной войны часть районов Арцаха перешла к Азербайджану. После встречи лидеров Армении, Азербайджана и России 11 января было подтверждено, что начнется процесс разблокировки транспорта в регионе. Однако вопрос статуса Арцаха не обсуждался.