Կառավարությունն առաջարկում է պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց հատկացնել միանվագ սոցիալական աջակցություն 500,000 դրամի չափով՝ բացառությամբ առաջին ու երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց, որոնք արդեն ստանում են ֆինանսական աջակցություն:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ներկայացրել է համապատասխան նախագիծը։
Նախարարը նշել է, որ թեև որոշ անձանց մոտ վիրավորումները բավականին թեթև են, նրանք որոշակի ժամանակ են կորցրել, աշխատունակության խնդիր են ունեցել ու սրանով կարգավորում են սոցիալական խնդիրները:
«Միջոցառման շահառու կհանդիսանա մոտ 6000 քաղաքացի», – ասել է Առաքելյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտարարել է, թե որոշումը նոյեմբերի 18-ի իր հրապարակած ճանապարհային քարտեզի տրամաբանության մեջ է:
Ավելի վաղ Կառավարությունն աջակցության ծրագրեր էր մշակել նաև Արցախի բնակիչների, տունը կորցրած քաղաքացիների համար։ Նախագիծը ներկայացնելիս փաստացի պաշտոնական մակարդակով առաջին անգամ Կառավարությունը խոսել է պատերազմում վիրավոր զինծառայողների, կամավորականների ու պահեստազորայինների թվի մասին․ նրանք մոտ 6000-ն են՝ չհաշված առաջին ու երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերածները։

The Armenian government on Wednesday, January 27 approved a program for providing social assistance to servicemen who were injured during the recent war in Nagorno-Karabakh. Under the project, 6,000 wounded soldiers will receive a one-off social assistance in the amount of AMD 500,000 (about $1,000), excluding persons with disabilities who are already getting financial assistance.
Labor and Social Affairs Minister Mesrop Arakelyan said Wednesday that not only conscripts, but also reserve soldiers and volunteers will benefit from the program.
According to him, some of the soldiers have received light injuries, and the project seeks to solve social consequences of having been unable to work for some time.