Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տևական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն: Այդ մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն իրանցի իր պաշտոնակից Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը։
Այվազյանի խոսքով՝ տարածաշրջանն այժմ առերեսվում է նոր լրջագույն մարտահրավերների, որոնք ստեղծվել են ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծելու Ադրբեջանի վտանգավոր փորձի արդյունքում։
«Իրանը տարածաշրջանում կարևոր երկիր է, և մենք հարգում ենք Իրանի մոտեցումները, որով նա կառուցում է իր հարաբերություններն անմիջական հարևանների հետ: Այնուհանդերձ, կուզենայինք մեկ անգամ ևս շեշտել, որ միայն հարատև և բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղությունը, որտեղ չկան «հաղթողներ և պարտվողներ», այսպես կոչված, «հաղթանակներ կամ պարտություններ», կարող է իրական երաշխիքներ ստեղծել տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման առաջմղման համար», – ասել է Այվազյանը։
Զարիֆը Հայաստան է ժամանել տարածաշրջանային այցերի շրջանակում, նա արդեն եղել է Ադրբեջանում, ապա՝ ՌԴ-ում։ Ավելի ուշ նրան կընդունի նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia does not believe Azerbaijan's aggression and use of force can serve as a basis for a lasting solution or an opportunity for regional cooperation, Foreign Minister Ara Aivazian said Wednesday, January 27.
At a meeting with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif, Aivazian said the region is faced with serious challenges posed by Azerbaijan's dangerous attempt to resolve the Nagorno-Karabakh conflict by force.
"Iran is an important country in the region, and we respect Iran's approaches in building relations with neighbors. But we'd like to stress once again that only a lasting peace – which addresses the interests of everyone involved and doesn't entail so-called "victories and defeats" – can create real guarantees for security, stability and development in the region," Aivazian told Zarif.
Zarif is in the Armenian capital as part of his regional tour. He has already visited Baku and Moscow, and will travel to Ankara and Tbilisi afterwards.