Պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը կարևորել է հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում, որպես փոխգործակցության լավագույն օրինակներից մեկը նշելով Հայաստանի օդային սահմանների պաշտպանությունը միասնական ուժերով։
Նախարարությունից հայտնում են, որ Հարությունյանը Ռուսաստանի զինված ուժերի օդատիեզերական ուժերի Հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) ղեկավարության ուղեկցությամբ եղել է ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումներից մեկում:
Հարությունյանն այցելել է ՀՕՊ և ավիացիայի միավորված հրամանատարական կետ, որտեղից ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության զորքերի և ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի ՀՕՊ ուժերի համատեղ ջանքերով իրականացվում է Հայաստանի օդային սահմանների պահպանության մարտական հերթապահություն։
Պաշտպանության նախարարին զեկուցվել է, որ շուրջօրյա հերթապահությունն ընթանում է բնականոն հունով, օդային սահմանների խախտման դեպքեր չեն արձանագրվել։
ՀՀ ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության զորքերի պետ-վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Վարդանյանը և հրամանատարական կազմը պաշտպանության նախարարին են ներկայացրել համատեղ աշխատանքների ընթացքը և առաջիկա անելիքները։

27 Январь 2021 - 14:40 AMT
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян заявил о необходимости углубления военного сотрудничества с Россией. Об этом Арутюнян сказал во время посещения одного из подразделений противовоздушной обороны армянских ВС.
Отмечается, что министр обороны Армении подчеркнул необходимость углубления армяно-российского военного сотрудничества, в том числе в области противовоздушной обороны, назвав совместную охрану воздушных границ Армении одним из лучших примеров взаимодействия.
Арутюнян посетил объединенный командный пункт ПВО и авиации, откуда усилиями противовоздушной обороны Армении и 102-й российской военной базы ведется боевое дежурство по охране воздушных границ Армении.
Министру обороны доложили, что в течение круглосуточного дежурства, осуществляемого в обычном режиме, случаев нарушения воздушной границы не зафиксировано.
Министр находился там в сопровождении руководства войск ПВО главного командования Воздушно-космических сил РФ.