Փետրվարի 1-ից մարտի 1-ը ներառյալ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիները Հայաստանից և Բելառուսից կարող են առանց խոչընդոտների օդային ճանապարհով հատել ՌԴ սահմանը՝ «Ճամփորդում եմ առանց Covid-19»-ի բջջային հավելվածի միջոցով կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքը ներկայացնելու դեպքում, փոխանցում է «Վեդոմոստին»:
«Թույլատրել օդային ճանապարով մուտքը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիներին 2021-ի փետրվարի 1-ից մարտի 1-ը Հայաստանի Հանրապետությունից ու Բելառուսի Հանրապետությունից՝ «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19-ի» հավելվածում նրանց կողմից ներկայացված հետազոտության բացասական պատասխանի պարագայում»,- ասվում է որոշման մեջ։
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ստորագրած փաստաթղթում ներկայացված է նաև օդանավակայանների ցանկը, որտեղ կարելի է ներկայացնել կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխանը։
Դրանց թվում են Անապայի, Վլադիկովկասի, Գրոզնիի, Եկատերինբուրգի, մերձմոսկովյան «Ժուկովսկի» և «Չկալովսկի» օդանավակայանները, Կազանի, Կալինինգրադի, Կրասնոդարի, Կրասնոյարսկի, մոսկովյան «Վնուկովո», «Դոմոդեդովո», «Շերեմետևո» օդանավակայանները։ Թեստի բացասական արդյունք կարելի է ներկայացնել նաև Նիժնեկամսկի, Նովոսիբիրսկի, Դոնի Ռոստովի, Սանկտ Պետերբուրգի, Սոչիի և Ուֆայի օդանավակայաններում։

Граждане Армении смогут въезжать на территорию России через аэропорты при наличии отрицательных тестов на коронавирус, отображаемых в мобильном приложении «Путешествую без COVID-19». Такое распоряжение опубликовано на интернет-портале правовых актов РФ.
«(Разрешить въезд) граждан государств-членов Евразийского экономического союза с 1 февраля по 1 марта 2021 года из Республики Армения и Республики Белоруссия через воздушные пункты пропуска при условии предъявления ими выявленных отрицательных результатов исследований на новую коронавирусную инфекцию, отображаемых в приложении «Путешествую без Covid-19», – говорится в документе.
В документе также приводится список аэропортов, в которых таким образом можно подтвердить свой отрицательный результат теста на коронавирус при прилете. В их числе воздушные гавани Анапы, Владивостока, Грозного, Екатеринбурга, подмосковные аэропорты «Жуковский» и «Чкаловский», Казань, Калининград, Краснодар, Красноярск, московские аэропорты «Внуково», «Домодедово», «Шереметьево», Нижнекамск (Татарстан), Новосибирск, Ростов-на-Дону, Санкт-Петербург, Сочи и Уфа.