Պաշտոնական Թեհրանն իրական հեռանկար է տեսնում Հայաստանի ու Իրանի երկաթուղիները Նախիջևանով կապելու համար, Երևանում արտգործնախարար Արա Այվազյանի հետ մոտ երկու ժամ բանակցելուց հետո հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Բաքու, Մոսկվա այցելելուց հետո հունվարի 26-ի երեկոյան Զարիֆը ժամանել է Երևան։ Ըստ ծրագրի՝ հետո մեկնելու է Թբիլիսի, ապա՝ Անկարա։
«Իհարկե, դա բխում է Իրանի, Հայաստանի ու ամբողջ տարածաշրջանի կարիքներից։ Մենք աշխատում ենք Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի հետ։ Նախիջևանով երկաթուղային կապը հնարավորություններից մեկն է՝ երկաթուղային մի հին ուղի, որը կապում է հյուսիսն ու հարավը», – պատասխանել է նա՝ արձագանքելով ՀՀ-ն ու Իրանը երկաթուղով ու Նախիջևանի տարածքով կապվելու մասին հարցին։
Իրանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո նախարար Արա Այվազյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տևական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն։

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif has said he does see real opportunities for connecting Armenia and the Islamic Republic via railroad through Nakhichevan.
The project, he said, would benefit Iran, Armenia and the entire region, the Armenian Service of RFE/RL reports.
"We are working on the matter with Armenia, Azerbaijan and Iran," Zarif added.
Zarif is in Yerevan, the Armenian capital, as part of his regional tour. He has already visited Baku and Moscow, and will travel to Ankara and Tbilisi afterwards.
"Productive consultations with Armenian PM and FM. Reviewed common regional challenges and opportunities following recent conflict. Agreed on further strengthening bilateral ties & regional cooperation – including on connectivity projects: turning old rivalries into future synergies," Zarif tweeted after the meetings in Yerevan.