Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ, որը ստորագրվել է 2020-ի նոյեմբերին, հետևողականորեն իրականացվում է, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան միջնորդական ակտիվ ջանքեր է գործադրել՝ դադարեցնելու Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտությունը:
«Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերին ստորագրվել է ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությունը: Կարևոր է, որ մեծ հաշվով այն հետևողականորեն իրականացվում է: Այժմ միջազգային հանրության առջև խնդիր կա՝ լուծելու մարդասիրական խնդիրները՝ կապված տուժած շրջանների օգնության, փախստականների վերադարձի, ավերված ենթակառուցվածքների, պատմական, կրոնական և մշակութային հուշարձանների պահպանության և վերականգնման հետ», – ասել է Պուտինը։
Ավելի վաղ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ հայկական կողմի համար օրակարգային կարևորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների և գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք։ Մի շարք պատգամավորներ ևս գերիների վերադարձի հարցն են բարձրաձայնել։ Ավելի վաղ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հայտարարել էր, թե թե Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տևական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն։

27 Январь 2021 - 13:15 AMT
Трехстороннее заявление лидеров Армении, России и Азербайджана по Нагорному Карабаху, подписанное в ноябре 2020 года, последовательно выполняется. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин, выступая 27 января по видеосвязи на «давосской неделе».
По его словам, Москва предприняла активные посреднические усилия, чтобы остановить вооруженный конфликт в районе Нагорного Карабаха, пишет ТАСС.
«Как известно, в ноябре было подписано трехстороннее заявление РФ, Азербайджана и Армении. Важно, что оно по большому счету последовательно реализуется. Удалось остановить кровопролитие, а это самое главное, добиться полного прекращения огня и начать процесс стабилизации», – отметил Путин.
«Теперь перед международным сообществом стоит задача оказания помощи пострадавшим районам, в решении гуманитарных проблем, связанных с возвращением беженцев, с восстановлением разрушенной инфраструктуры, с защитой и восстановлением памятников истории, религии и культуры», – добавил президент.