Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ, որը ստորագրվել է 2020-ի նոյեմբերին, հետևողականորեն իրականացվում է, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան միջնորդական ակտիվ ջանքեր է գործադրել՝ դադարեցնելու Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտությունը:
«Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերին ստորագրվել է ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությունը: Կարևոր է, որ մեծ հաշվով այն հետևողականորեն իրականացվում է: Այժմ միջազգային հանրության առջև խնդիր կա՝ լուծելու մարդասիրական խնդիրները՝ կապված տուժած շրջանների օգնության, փախստականների վերադարձի, ավերված ենթակառուցվածքների, պատմական, կրոնական և մշակութային հուշարձանների պահպանության և վերականգնման հետ», – ասել է Պուտինը։
Ավելի վաղ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ հայկական կողմի համար օրակարգային կարևորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների և գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք։ Մի շարք պատգամավորներ ևս գերիների վերադարձի հարցն են բարձրաձայնել։ Ավելի վաղ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հայտարարել էր, թե թե Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տևական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն։

The trilateral statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on Nagorno-Karabakh, signed in November 2020, is being consistently implemented, Russian President Vladimir Putin told Davos Agenda Week via video conference on Wednesday, January 27.
According to him, Moscow has made active mediation efforts to stop the armed conflict in Nagorno-Karabakh, TASS reports.
"As you know, a trilateral statement of the Russian Federation, Azerbaijan and Armenia was signed in November. It is important that, by and large, it is being consistently implemented. We have managed to stop the bloodshed, which is most important, to achieve a complete ceasefire and begin the stabilization process," Putin said.
"The international community is now faced with the task of providing assistance to the affected areas, solving humanitarian problems associated with the return of refugees, the restoration of destroyed infrastructure, the protection and restoration of historical, religious and cultural monuments."