Հայաստանի համար կարևորագույն առաջնահերթություն է շարունակում մնալ ռազմագերիների վերադարձը, և հայկական կողմի ընկալումն այն է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը պետք է կատարվի առանց նախապայմանների, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպմանը։
Վերջինս նշել է, որ Իրանում հասկանում են Հայաստանի մտահոգությունները և պատրաստ են օժանդակել մարդասիրական ջանքերին:
Հունվարի 27-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարել է, որ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հետևողականորեն իրականացվում է։
«Մենք ձեզ հետ ունենք ընդհանուր տարածաշրջանային մտահոգություններ: Այդ հակամարտության հենց առաջին իսկ օրվանից և՛ ձեզ հետ, և՛ տարածաշրջանի այլ երկրների հետ միշտ կապի մեջ ենք եղել և ցանկանում ենք այդ կապը պահպանել՝ ունենալով համագործակցության հեռանկարներ: Ե՛վ երկկողմ, և՛ բազմակողմ ձևաչափով հնարավորություններ ունենք համագործակցելու, և լավ կլիներ այսօր միասին այդ հարցերի շուրջ քննարկումներ ունենանք»,-ասել է Զարիֆը։
Իրանի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է իր երկրի դիրքորոշումը «ճգնաժամի վերաբերյալ». դա միջազգային իրավունքի պահպանումն է, ժողովուրդների պահպանումը, փոքրամասնությունների պահպանումը, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականության պահպանումը և ուժի չկիրառումը:
ՀՀ վարչապետը և Իրանի ԱԳ նախարարը մտքեր են փոխանակել արցախյան պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի և զարգացումների շուրջ:
Վարչապետը նշել է, որ դեռևս չլուծված են մնում շատ հարցեր, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, և Հայաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Փաշինյանը և Զարիֆն անդրադարձել են նաև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին և տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին: Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը և վերագործարկումը, ինչը կնպաստի առկա տնտեսական ներուժի իրացման ծավալների ավելացմանը:
Բաքու, Մոսկվա այցելելուց հետո հունվարի 26-ի երեկոյան Զարիֆը ժամանել է Երևան։ Ըստ ծրագրի՝ հետո մեկնելու է Թբիլիսի, ապա՝ Անկարա։

Prime Minister Nikol Pashinyan met Iranian Foreign Minister on Wednesday, January 27 and stressed that the repatriation of POWs remains a top priority for Armenia, his office said in a press release. According to him, the Armenian side understands that Clause 8 of the November 10 statement (the part obliging the sides to swap POWs and other detained persons – Ed.) should be fulfilled without preconditions.
The Prime Minister noted that many issues remain unresolved after the six-week war unleashed by Azerbaijan, including the status of Nagorno-Karabakh. He said Armenia is prepared to continue negotiations in the OSCE Minsk Group co-chairing format.
Zarif noted that Iran understands Armenia’s concerns and is ready to back the country’s humanitarian efforts. He also cited the Islamic Republic's stance on the matter, namely, "the respect of international law, the preservation of peoples, the preservation of minorities, as well as the observance of territorial integrity and the non-use of force."
The two also exchanged views on the situation in the region and developments in the wake of the Artsakh War. Both sides stressed the need to ensure regional stability and constructive cooperation. They prioritized the unblocking and re-commissioning of the transport and economic communications in the region, which would help tap the existing economic potential. Issues related to both current and potential projects were discussed during the meeting. The parties reaffirmed their readiness to continue the ongoing mutually beneficial cooperation.
On the sidelines of his visit to Armenia, Zarif said he does see real opportunities for connecting Armenia and the Islamic Republic via railroad through Nakhichevan.