Իսրայելն Ադրբեջանին զենք է վաճառել նույն թվականին, երբ զենքի վաճառք առաջարկել է նաև Հայաստանին, մենք հրաժարվել ենք, հայտարարել է Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմն ամեն ինչ չէ, որ ճիշտ է ասում:
«Նույն թվականներին, երբ Իսրայելն առաջարկել է Ադրբեջանին, առաջարկել է նաև մեզ։ Մենք ամեն ինչ չէ, որ ճիշտ ենք ասում։ Առաջարկել է, ՀՀ-ն հրաժարվել է։ 2015թ-ի մասին է խոսքը»,- հայտարարել է Սմբատյանը, փոխանցում է Aravot.am-ը:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ հաստատվեց, որ Իսրայելն Ադրբեջանին զենք է վաճառել, որն օգտագործվել է նաև խաղաղ բնակչության դեմ, հայկական կողմը հետ կանչեց դեսպան Սմբատյանին՝ խորհրդակցությունների: Սմբատյանը նշել է՝ իր կարծիքով՝ կվերադառնա պաշտոնին. իր հետկանչումը դիվանագիտական քայլ է եղել:
Դեսպանի խոսքով՝ զենքը վաճառվում է բոլորին, քանի որ ազատ շուկա է:
«Բայց օգտագործվել է նաև ռուսական, թուրքական, չեխական զենք։ Ինչ զենք ասես՝ չեն օգտագործել։ Կարծում եմ՝ մենք չպետք է մեր ուշադրությունը ֆիքսենք նրա վրա, որ Իսրայելը զենք է վաճառում Ադրբեջանին, և որ դրա պատճառով խնդիրներ ունենք Իսրայելի և հրեաների հետ։ Մենք պետք է այդպես չդիտարկենք։ Իսրայելը հզոր պետություն է, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի ստեղծենք մեր ամենալավ հարաբերություններն այդ երկրի հետ։ Հավատացեք, որ մենք շատ լավ ընդհանուր բաներ ունենք՝ սկսած պատմությունից։ Մեր երկու ժողովուրդները կարող են նոր էջ բացել աշխարհում», – ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ Իսրայելն ու ՀՀ-ն կարող են նոր էջ բացել:
Իսրայելը երկրորդն է Ադրբեջանին զենք վաճառող երկրների ցանկում, առաջինը Թուրքիան է: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հենց իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերով էին թիրախավորվում հայկական խաղաղ բնակավայրերն ու զինծառայողները:

The Armenian ambassador to Israel Armen Smbatyan has said Yerevan has rejected an arms sales proposal from Israel the same year it sold weapons to Azerbaijan.
"Israel sold weapons to Azerbaijan the same year it offered arms to Armenia, we have refused," Aravot.am cited Smbatyan as saying on Wednesday, January 27. "They offered, we rejected. It was back in 2015."
During the six-week war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh, Israeli-made weapons were used to target civilians as well. The Armenian side recalled its ambassador from Israel in the first week of hostilities, but Smbatyan described the decision as "a diplomatic step" and said he believes he will be getting back to work.
The ambassador reminded that Azerbaijan has also used Russian, Turkish and Czech-made ammunition and maintained that Armenia should not focus on Israel's sales.
"Israel is a powerful state, and we should do everything to established the best possible relations with that country. Believe me when I say that we share a lot of good stuff, such as our history. Our two nations can open a new page in the world," he said.