Իսրայելն Ադրբեջանին զենք է վաճառել նույն թվականին, երբ զենքի վաճառք առաջարկել է նաև Հայաստանին, մենք հրաժարվել ենք, հայտարարել է Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմն ամեն ինչ չէ, որ ճիշտ է ասում:
«Նույն թվականներին, երբ Իսրայելն առաջարկել է Ադրբեջանին, առաջարկել է նաև մեզ։ Մենք ամեն ինչ չէ, որ ճիշտ ենք ասում։ Առաջարկել է, ՀՀ-ն հրաժարվել է։ 2015թ-ի մասին է խոսքը»,- հայտարարել է Սմբատյանը, փոխանցում է Aravot.am-ը:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ հաստատվեց, որ Իսրայելն Ադրբեջանին զենք է վաճառել, որն օգտագործվել է նաև խաղաղ բնակչության դեմ, հայկական կողմը հետ կանչեց դեսպան Սմբատյանին՝ խորհրդակցությունների: Սմբատյանը նշել է՝ իր կարծիքով՝ կվերադառնա պաշտոնին. իր հետկանչումը դիվանագիտական քայլ է եղել:
Դեսպանի խոսքով՝ զենքը վաճառվում է բոլորին, քանի որ ազատ շուկա է:
«Բայց օգտագործվել է նաև ռուսական, թուրքական, չեխական զենք։ Ինչ զենք ասես՝ չեն օգտագործել։ Կարծում եմ՝ մենք չպետք է մեր ուշադրությունը ֆիքսենք նրա վրա, որ Իսրայելը զենք է վաճառում Ադրբեջանին, և որ դրա պատճառով խնդիրներ ունենք Իսրայելի և հրեաների հետ։ Մենք պետք է այդպես չդիտարկենք։ Իսրայելը հզոր պետություն է, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի ստեղծենք մեր ամենալավ հարաբերություններն այդ երկրի հետ։ Հավատացեք, որ մենք շատ լավ ընդհանուր բաներ ունենք՝ սկսած պատմությունից։ Մեր երկու ժողովուրդները կարող են նոր էջ բացել աշխարհում», – ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ Իսրայելն ու ՀՀ-ն կարող են նոր էջ բացել:
Իսրայելը երկրորդն է Ադրբեջանին զենք վաճառող երկրների ցանկում, առաջինը Թուրքիան է: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հենց իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերով էին թիրախավորվում հայկական խաղաղ բնակավայրերն ու զինծառայողները:

Израиль продал оружие Азербайджану в том же году, когда предлагал оружие и Армении, но армянская сторона отказалась. Об этпм заявил посол Армении в Израиле Армен Смбатян, добавив, что армянская сторона не все излагает верно.
«В те же годы, когда Израиль предлагал (оружие) Азербайджану, он предлагал и нам. Мы не все говорим верно. (Израиль) предложил, но Армения отказалась. Речь идет о 2015 году», – сказал Смбатян, передает Aravot.am.
Во время недавней войны в Карабахе, когда было подтверждено, что Израиль продал Азербайджану оружие, которое также использовалось против мирных жителей, армянская сторона отозвала посла Смбатяна для консультаций. Смбатян отметил, что, по его мнению, вернется на этот пост. Его отзыв был дипломатическим ходом.
По словам посла, оружие продается всем, потому что это свободный рынок.
«Но применялось также российское, турецкое и чешское оружие. Думаю, нам не следует акцентировать внимание на том, что Израиль продает оружие Азербайджану, чтобы из-за этого у нас были проблемы с евреями и Израилем. Не нужно это так рассматривать. Израиль – сильное государство, мы должны сделать все, чтобы создать наилучшие отношения с этой страной. Поверьте, у нас много общего, начиная с истории», – сказал посол, добавив, что Израиль и Армения могут открыть новую страницу истории.
Израиль является вторым по величине продавцом оружия Азербайджану, за ним следует Турция. Во время 44-дневной войны в Карабахе армянские поселения и военнослужащие подвергались обстрелам дронов израильского производства.