Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով համագործակցությունն ընդլայնել մինչև 3+3 ձևաչափ:
Այս մասին Ստամբուլում իր իրանցի գործընկեր Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անհրաժեշտ է, որ մենք նպաստենք հրադադարին: Այնպես որ, ծրագրում ենք այս ճանապարհին համագործակցել նաև «3+3» (ՌԴ, Ադրբեջան, Հայաստան, Իրան, Վրաստան, Թուրքիա) ձեւաչափով»,- հայտարարել է Չավուշօղլուն:
Նա հատուկ ընդգծել է, որ «Հարավային Կովկասում կարգավորման պարզ ցանկությունը բավարար չէ, անհրաժեշտ է մշտական հրադադարի հասնել համագործակցության ընդլայնման ճանապարհով»:
«Այս տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը բխում են յուրաքանչյուրի շահերից: Սա առավել շահավետ կլինի Հայաստանի և նրա ժողովրդի համար: Ուստի մենք Հայաստանից կառուցողական քայլեր ենք ակնկալում այս ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Մինչ Թուրքիա ժամանելը Իրանի ԱԳ նախարարն այցելել է Ադրբեջան, ՌԴ, Հայաստան և Վրաստան, որտեղ քննարկել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցերը: Զարիֆն ու Չավուշօղլուն վերլուծել են այդ շփումների արդյունքները:

The Turkish authorities are planning to expand cooperation on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict to the so-called "3+3" format, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu told a joint press conference with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif on Friday, January 29.
“We need to promote a ceasefire. So we plan to cooperate on the matter in the “3+3” format (Armenia, Russia, Azerbaijan, Iran, Georgia, Turkey – Ed.), Cavusoglu said, according to TASS.
The top Turkish diplomat noted that "a mere desire" for normalization in the South Caucasus region is not enough, and "it is necessary to achieve a permanent ceasefire by expanding cooperation."
Peace and stability in this region is in the interests of everyone. This will be of the greatest benefit to Armenia and its people. Therefore, we expect constructive steps from Armenia in this direction.
As part of his regional trip, Zarif visited Baku, Moscow, Yerevan, Tbilisi and Ankara this week, where he discussed the Karabakh settlement process, among other things.